Vánoční úrazy

Napadlo vás, že vánoční úrazy odbytím štědrého dne nekončí ? Že možná je tato doba ještě více náchylnější  k nějakému tomu úrazu přijít? Že vlastně pomine ten nejhlavnější stres, který nás v jistém smyslu držel v pozoru a sváteční návštěvy  nebo vánoční lenošení svou vlastně takovou skvělou příležitostí, jak na sebe nedávat pozor a něco  si  přivodit.


Velmi časté jsou, podle statistik, problémy vyvolané alkoholem nebo nezřízeným obžerstvím, která se projeví pálením žáhy, nebo žlučníkovým záchvatem. O problémech s trávením jsme psali před pár dny.

 

Otravy jídlemBramborový salát

Druhý a další dny po štědrém, jsou dny návštěvní, tedy objíždíte příbuzné, kdy se každý chce pochlubit svým pekařským uměním a neochutnat cukroví, se považuje doslova za hřích, stejně jako neochutnat jejich znamenitý salát od štědrovečerní večeři, který bývá právě spouštěčem žaludečních neduhů. Zvlášť pokud je podáván později, třeba až 28. 12.

A bohužel takto nevhodně šetřivých lidí je spousta, při tom každý zná důsledky tatarky nebo majonézy, která je delší dobu třeba mimo lednici,  nebo s chladu, kde má možnost kooperovat s dalšími ingrediencemi salátu.

Jen si  uvědomte, jak vypadá vajíčko  vařené a oloupané  po dvou dnech…. gumové bez lesku v té lepší verzi a o něco více cítit, popřípadě už mít tekutější střed, původně natvrdo uvařené žloutky. V salátu to ale není vidět a snadno to zamaskuje i chuť dalších  příměsí, ale mikroorganismy již pracují. A asi si nepřejete, aby následně pracovali ve vašem zažívacím traktu.

vánoční cukrovíNezapomínejte, že obdobně se chová i cukroví s máslovým, nebo žloutkovým krémem promazané.  Laskonku nebo větrníček si také čtvrtý den po pobytu ve skleněné, byť chlazené, vitríně nekoupíte. Proto idea, ať nám nějaké cukroví zbude ještě na Silvestra, raději omezte pouze na linecké nebo pracny. (Ale jestli si domníváte, že jím obohatíte svou silvestrovskou nabídnu, vězte, že v té době je už každý přeslazen).

 

Nejvíce náchylné na vánoční úrazy jsou oči

Také pády na ozdobený stromek nejsou ničím ojedinělým, stromek je po dobu asi 14 dnů součástí našeho domácího vybavení, na které
okojsme schopni párkrát schopní zapomenout …. a vánoční úraz v podobě přistání v jehličí není nic příjemného.

Úlomky vánočních ozdob zapíchané do očí, nebo větvičky vyšlehané v očích, jsou vhodnější zanechat k ošetření zdravotnickému personálu, než se pokoušet o samo-ošetření. Dokumentovány jsou případy dětí, které se takto poranily na štědrý večer, když se sápaly pod vánoční stromek pro dárky, nebo v a dalších dnech potutelně olupují stromek o čokoládu nebo perníčky.

Nepříjemné a velmi bolestivé jsou případy očních víček skřípnutých do zipu nového oblečení, které přinese Ježíšek, a které se zpravidla druhý den zkouší. Takové vánoční úrazy, tedy tu destrukci víčka  opravdu přenechejte na odbornících.

No a jedním z nejnepříjemnějších očních zranění jsou třpytky z vánočních ozdob v očích a pod víčky, kde nemusejí být na první pohled patrné, ale řežou a pálí v očích.  Drobné, nepatřičné nečistoty pomohou vyplavit oční kapky, avšak třpytky mnohdy mají ostré hrany, které se lehce zaříznou do oční bulvy a kapky je nedokáží odplavit. Pak je nutné pro tyto vánoční úrazy navštívit oftalmologa.

Jmelí sesychá a padá

Také je nutné hlídat nejen děti, ale kolikrát i neznalé přiopilé jedince, potažmo domácí mazlíčky před konzumací jmelí.  Jmelí obsahuje jmelí toxiny a dle hostitele v různé intenzitě v jednotlivých částech. Nejtoxičtější jmelí je na javoru, lípě, ořešáku, topolu a akátu, nejméně na jabloni. Usušením se toxicita snižuje až ztrácí.

Smrtelně jedovaté je  jmelí pro kočku.  Viskotoxiny, které obsahuje celá rostlina vyjma bobulí jsou pro kočky zcela nerozložitelné a na malý organizmus působí smrtelně.

Viskotoxin, se u lidí rozkládá pouze minimálně,  malé množství smrt nezpůsobí. Po požití bobulí dojde nanejvýš k podráždění sliznice zažívacího traktu. Po požití listů, resp. jmelové natě (kůra, listy), hlavně po větším množství nastanou gastroenterické potíže různé intenzity, od lokálního podráždění viskotoxiny až nekrosy žaludeční sliznice.

Při větším zvracení a průjmech  je nebezpečí dehydratace (hlavně malé děti a staré osoby). A po extrémně velkém množství požití jmelí jsou  údajně i bradykardie, poklesy krevního tlaku, poruchy srdce.

Víte co je…

Bradykardie  … je definována jako pomalý nebo nepravidelný srdeční rytmus, obvykle s frekvencí pod 60 srdečních stahů za minutu. Při této frekvenci již srdce není schopné zásobovat kyslíkem celé tělo dokonale,  a dochází k modrání koncových částí těla.

Nejlépe si se jmelím poradí pes. Až u 70% po požití jmelí došlo pouze ke slinění a únavě, které po spánku odezněly. (Na druhou stranu si  alkoholpes neporadí s běžným kaštanem, tedy jírovcem maďalem, který je pro psy smrtelně jedovatý.)  (SZÚ, Toxikologické informační středisko)

 

V souvislosti s alkoholem je jmelí sice stejně toxické, avšak v žaludku leží viskotoxiny déle a dokáží napáchat daleko více  škody, protože žaludek prioritně zpracovává alkohol.

Takže vánoční úrazy ze jmelí nelze v takových to případech vůbec podceňovat.

 

Zrádné jehličí

Další počet lidí ošetří lékaři každoročně kvůli zraněním, která si lidé způsobili opadaným jehličím.  Vražené, suché a tvrdé, jehličí v chodidle sice bolí, ale odstraňuje se jako tříska, ideálně mýdlovou vodou, která kůži změkčí a jehlice se dá snáze vytlačit a za špičku vytáhnout zbytek pomocí pinzety. Bolest při vyjímání, je možné zmírnit tak, že před samotným zásahem vytlačování přiložit nakrátko ledovou kostku. Místo po vpichu je vhodné dezinfikovat. Pouze v případě, že se jehličí nepodaří vytáhnout celé, nebo vůbec je nutná asistenta lékaře. jehličí

 

Takže ačkoli si užíváme lenošení, je stále nutné myslet na sebe – nejen po stránce psychické a zde stále platí rady článku Štastní napořád, ale i fyzicky, ať nás nepostihnou žádné vánoční úrazy a nezačínáme nový rok 2016 nepříjemně.

 

Zdroj:

SZÚ, Toxikologické informační středisko KPL VFN a 1. LF UK Ústav fyzikálni chemie J. Heyrovského AV ČR, Rakovcová, Navrátil, 2010

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.