intersticiální cystitida, žena míří na toaletu

Intersticiální cystitida

Německá společnost bene-Arzneimittel získala pro svůj lék pentosan polysulfát na intersticiální cystitidu status sirotčího léčiva pro celou Evropskou unii.

V evropských a amerických medicínských postupech je pentosan polysulfát veden jako standardní léčivo pro léčbu závažného chronického onemocnění močového měchýře s názvem intersticiální cystitida. Evropská medicínská agentura (EMA – European Medicines Agency) nyní tomuto léčivu udělila statut sirotčího léčiva s indikací pro léčbu intersticiální cystitidy.

 

Co je to …

Intersticiální cystitida  je vzácné onemocnění zvané také sirotčí nemoc. Intersticiální cystitida je zánět stěny močového měchýře bez vztahu k infekci. S tímto onemocněním se pojí pánevní tlak, nevolnost a bolest, močového měchýře, časté a naléhavé močení, příležitostně s krví. Nejčastěji postihuje ženy mezi 30 – 40 let, častěji u pacientek se syndromem dráždivého tračníku, nebo chronickou ztuhlostí svalových tkání fibromyalgií.

intersticiální cystitida,  žena potřebuje na záchod

Léčivo s názvem PPS (pentosan polysulfát) bylo pro léčbu tohoto onemocnění registrováno jako sirotčí lék Evropskou medicínskou agenturou (EMA). „Získání statutu sirotčího léčiva pro lék pentosan polysulfát s platností v celé Evropské unii je pro společnost bene obrovským úspěchem,“ říká generální ředitel firmy Dr. Guenter Auerbach. „Pro budoucnost naší společnosti je možnost nabídnout pacientům s touto vzácnou, ale závažnou nemocí, inovativní urologická léčiva, velmi významným mezníkem.“

O intersticiální cystitidě (IC) IC je závažné chronické onemocnění močového měchýře, které podstatně zhoršuje kvalitu života. Toto onemocnění průměrně postihuje méně než 2 osoby z 10 tisíc, ovšem dokáže být velmi nepříjemné a bolestivé. Postižené osoby trpí častým a bolestivým močením a také silnou bolestí v dolní části břicha.

 

 

 

Intersticiální cystitida -příčiny a léčba

Mezi příčiny tohoto chronického onemocnění patří poškození výstelky močového měchýře, zejména vrstvy, která obsahuje látku zvanou GAG (glykosaminoglykan). To vede ke zmenšení ochranné vrstvy výstelky močového měchýře a toxické látky z moči se tak dostávají do kontaktu s tkáněmi nacházejícími se pod touto krycí vrstvou, kde způsobují podráždění a zánět.intersticiální cystitida,  žena potřebuje na záchod

 

O léčivu PPS V evropských a amerických medicínských postupech je pentosan polysulfát uváděn jako standardní léčivo pro léčbu intersticiální cystitidy. Vzhledem k podobnosti jeho struktury s glykosaminoglykany (GAG) pomáhá lék PPS obnovit poškozenou vrstvu GAG ve výstelce močového měchýře a brání tak průniku škodlivých látek do hlubších vrstev. Současně lék PPS potlačuje sekreci tkáňového hormonu histaminu, čímž zmírňuje doprovodné zánětlivé projevy tohoto onemocnění.

2 komentáře “Intersticiální cystitida”

  1. Mám IC potvrzenou historii a teď mi zase není dobré a nic nepomáhá

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.