Zánět močového měchýře, zvýšená hladina triglyceridů

Otázka

Je mi 22 let a poprvé jsem měla bílkoviny a krev v moči (zánět močového měchýře) v listopadu 2008 po prochladnutí. Brala jsem Gyrablock 400. Před týdnem (březen 2009) jsem opět protrpěla jednu noc bolení břicha, chození každých 5 min. na WC… Nikde jsem nenastydla, musela to způsobit bakterie… Druhý den jsem šla k doktorce, byl mi předepsán Cotrimoxazol al forte – 20 tablet. Nyní mám dobráno 10 tablet, poslední 2 dny mě bolí hlava, necítím se ve své kůži, mám studené ruce. Chtěla bych se zeptat, zda je možné léčbu po 10 dnech ukončit? Mám totiž pocit, že existují i 10ti tabletková balení. Nyní dostatečně piji, denně více než 2 litry. Ale bylo mi řečeno, že tablety musím vybrat všechny, kdyby byla bolest nesnesitelná, že antibiotika vymění.
Dále bych měla jinou otázku. Při minulém kontrolním odběru krve (po tom prvním zánětu močového měchýře) mi bylo zjištěno více tryglyceridů v krvi. Jak by se dal tento problém řešit?

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Zánět močových cest je vždy nutné zcela doléčit. Pokud máte po Cotrimoxazolu potíže, konzultujte to s lékařem, který vám tento lék předepsal. Infekce močových cest se rády vracejí, zejména tehdy, když je léčba ukončena předčasně. Léčbu sama neukončujte.

Prvním léčebným opatřením vyšší hladiny triglyceridů jsou režimová opatření – nejíst takřka žádný živočišný tuk (sádlo, máslo, šlehačka, uzeniny, příliš tučné ryby), naopak prospěšná je zelenina a ovoce, která obsahuje pektiny (jablka, rybíz, avokádo). Dále je dobré přidat rozumný pohyb (3x v týdnu 30 minut aerobní aktivity – rychlá chůze, běh, tanec, plavání, jízda na kole…). Pokud máte více kilogramů navíc, bude nutná rozumná redukce hmotnosti. Když zvýšené hladiny přetrvávají (alespoň po 6 týdnech změněné životosprávy), pak existují léky, které hladiny tuků snižují (statiny nebo fibráty). Myslím, že ve 22 letech budou režimová opatření dostatečná. Při kontrole u svého lékaře (z jakéhokoli důvodu) si dejte změřit i krevní tlak. Zvýšené „tuky“ v krvi zvyšují riziko srdečně-cévních chorob (v budoucnosti).