Bolesti páteře

Otázka

Je mi 33 let. Již několik měsíců trpím úpornou bolestí levé nohy. Bolest vychází z kříže přes kyčel až do kotníku. Mívám otok na obratli v křížové oblasti. Nejhorší je to v noci. Přes den se noha i podlamuje a cítím bodání v kyčli. Nevyspím se. K tomu mě bolí krční
páteř, levá ruka a hrudní páteř. Od bolestí krční páteře někdy i zvracím. Před dvěma měsíci jsem uklouzla a spadla na led, plnou vahou právě na levý bok. Od té doby se to horší. Podle CT vyšetření z roku 2007 mám nadpočetný šestý obratel v bederní páteři, dále je ve výsledcích napsáno bez prokázané herniace disku, 4,9 mm med. protruse L5/6, coxa valga, kořenový syndrom L 5 chronický, již bez zániku, protruse 4,9 mm disku L5/S1 v ct rekonstrukci. Dále mám kostní výrůstek na krku nad klíční kostí. Můžete mi prosím vysvětlit, co říká ten nález? Dají se tyto potíže popsané výše vyřešit nějakou komplexní rehabilitací? Mohlo se to tím uklouznutím zhoršit? Jinak pohybu mám dost, někdy nosím těžká břemena a někdy pracuji i 10 hodin denně.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
CT nález a výrůstek nad klíční kostí zcela odpovídá potížím, které máte. Obratle bederní páteře (pátý a šestý) „vyčnívají“ a pravděpodobně stlačují z páteře vystupující nervy a okolní cévy. Stejným mechanismem může působit i výrůstek na krční páteři.
V pořádku není ani skloubení bederní páteře a křížové oblasti. Myslím, že by bylo dobré kompletní vyšetření lékařem-fyzioterapeutem („rehabilitační lékař“) a správnou rehabilitací by se měl stav zlepšit. Pád potíže (i stav páteře) zhoršil určitě.
Nošení těžkých břemen vaší páteři též neprospívá, stejně jako desetihodinová práce. Nutný je dostatek odpočinku a správně prováděné cvičení.