Jaro je nejlepší doba k očkování proti klíšťové encefalitidě

Vakcinace je vhodná jak pro děti, tak pro dospělé. Ze zimního spánku se pobouzí příroda, a tedy i paraziti, přenašeči onemocnění klíšťové encefalitidy. Klíšťata jsou aktivní ve vyhledávání hostitele od března do listopadu. Podle lékařů se nechává očkovat velmi málo lidí. Je třeba si uvědomit, že se jedná o poměrně závažné onemocnění, které dokáže vyřadit nemocného i na jeden rok z normálního života, řekl Bohumír Kříž ze Státního zdravotního ústavu.

Podle aktuální předpovědi aktivity klíšťat je vyšší výskyt klíšťové encefalitidy v oblastech jako jižní Čechy, Vysočina, jižní Morava, část Středočeského kraje, Ústecko, Děčínsko a Opavsko, řekl hlavní hygienik Michael Vít.
Na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu, Státního zdravotního ústavu a ministerstva zdravotnictví bude od začátku dubna uveřejňována předpověď aktivity klíšťat v ČR, upozornil na možnost informování Bohumír Kříž.
Encefalitida je infekční onemocnění, jehož virus je přenášen klíšťaty. Nemoc nemusí způsobit jen přisáté klíště, ale ve vzácných případech se virus přenese i požitím tepelně neošetřeného mléka infikovaných zvířat. Sezona nákaz od klíšťat začíná kolem května, už brzké jaro je však vhodná doba k očkování či přeočkování, aby hladina protilátek v těle byla dostatečná pro imunitu člověka.
„Po inkubační době, která trvá průměrně 14 dní, se nemoc projeví necharakteristickými příznaky, jako je zvýšení teploty a bolest hlavy. Po několika dnech přechodného zlepšení nastává zhoršení stavu – výrazné bolesti hlavy, zvracení, horečka a příznaky dráždění nervových plen,“ popsala začátek potíží dětská lékařka Martina Spaziererová.
V České republice onemocní klíšťovou encefalitidou ročně 500 až 600 lidí. Nejvíce jsou sice očkováni mladí lidé do 20 let, ale u starších lidí je onemocnění způsobené klíšťaty častější a má horší následky. „U malých dětí známe i mírnější a atypické průběhy, zatímco u dospělých jsou průběhy těžké a téměř vždy se závažnými následky,“ uvedla lékařka.
Vyskytne-li se postižení hybnosti v důsledku obrn, v mnoha případech skončí trvalým postižením. I u lidí, kteří nemoc přestojí bez následků spočívajících v omezení hybnosti, mohou přetrvávat obtíže jako poruchy spánku a soustředění, bolesti hlavy a závratě.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.