SZÚ: Nemocí z klíšťat je letos méně než loni, kvůli dlouhé zimě

Onemocnění z klíšťat je za první půlrok méně než loni za stejné období. Podle odborníků se to dá vysvětlit dlouhou zimou. V prvním pololetí onemocnělo podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přes 800 lidí, loni od ledna do konce června téměř 1200. Závažnější virová klíšťová encefalitida letos postihla 55 lidí, loni to bylo v pololetí 80 lidí. Zbytek lidí onemocněl méně nebezpečnou boreliózou. Celkem loni klíšťovou encefalitidou onemocnělo 816 lidí.

„Obojího je méně než v loňském roce, letos zatím nemáme žádný případ úmrtí,“ řekl Bohumír Kříž ze SZÚ. Nižší výskyt se dá podle něj vysvětlit dlouhou zimou. „Vývoj klíšťat byl zpožděn asi o tři neděle až měsíc oproti jiným letům,“ sdělil. Dá se to ale i „dohnat“, pokud by v srpnu bylo aspoň částečně deštivo. Obě onemocnění mívají ještě druhou vlnu, která je závislá na tom, jaké je počasí v letních měsících, hlavně v srpnu, vysvětlil.

Virus můžou obsahovat i nedospělá stadia klíšťat – nymfy, a tedy přenášet klíšťovou encefalitidu. Obě stadia jsou stejně nebezpečná. „Obecně pravděpodobnost nakažení klíšťovou encefalitidou je kolem jednoho procenta,“ řekl Kříž.

U boreliózy je podle něj riziko mezi deseti a 20 procenty. Počet zakousnutých klíšťat vždy zvyšuje riziko onemocnění. Inkubační doba je v ČR deset až 14 dní, u boreliózy do měsíce. Boreliózou je podle odborníků nakažena část populace, aniž by o tom věděla. Sami si vytvoří protilátky jako obranu. Encefalitida má mnohem závažnější důsledky.

V první fázi, která rychle sama odezní, se nemoc projevuje jako chřipka, postižený trpí bolestmi hlavy, má vysokou teplotu a je celkově schvácený. Po dalším týdnu se můžou objevit neurologické příznaky onemocnění mozku jako třes rukou a špatná ovladatelnost končetin.

Kdo si najde přisáté klíště a za 14 dní prodělá příznaky horečnatého onemocnění, další týden by se měl maximálně šetřit. Jinak při fyzické námaze má druhá fáze horší průběh neurologického postižení končetin, dodal Kříž.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.