Klíšťat bude letos podle předpovědí hodně, mohl by se zvýšit také počet nemocných klíšťovou encefalitidou. Loni se v ČR touto nemocí nakazilo 816 lidí, je to druhý nejvyšší počet za posledních 25 let. Zima byla podobně jako loni pro klíšťata příhodná, cizopasníci přezimovali pod souvislými vrstvami sněhu, řekl Milan Daniel ze Státního zdravotního ústavu. Varoval, že nakazit se člověk může i bez klíštěte – z tepelně neupraveného mléka a výrobků od nakažených krav, koz a ovcí.
„Loni v první polovině roku překročila nemocnost 1,4 násobně hodnotu v témže období v roce 2008 a 1,7 násobně desetiletý průměr,“ připomněl. Letos našli parazitologové první klíšťata již 18. března, navíc i jejich larvy, což prý není v tomto období obvyklé.
Analýza epidemiologických dat za roky 1997 až 2008 podle Daniela ukázala, že z mléka a mléčných výrobků se nakazilo 64 lidí, z nich 56 procent z kozího mléka, 33 procent z ovčího sýra, zbytek z mléka kravského. „Ani jeden z takto nakažených nebyl proti klíšťové encefalitidě očkován,“ upozornil.
Nákaza podle Daniela hrozí lidem nejen v přírodě, ale i v městských parcích. Na očkování ve zkráceném schématu je nyní vhodná doba, do měsíce po zahájení, tedy dva týdny po druhé injekci, nastupuje imunita. Kdo se nyní nechá očkovat, může být na prázdniny nebo letní dovolenou již klidný.
V základním očkovacím schématu, které se užívá v chladných dnech roku, se dává druhá dávka za jeden až tři měsíce po první, třetí pak za dalších devět až 12 měsíců. V upraveném schématu se dává druhá dávka 14. den po první, třetí za devět až 12 měsíců. Ve zrychleném schématu je druhá dávka už sedmý den po první, třetí dávka 21. den, za 12 až 18 měsíců se dává čtvrtá posilující dávka.
Veterinární lékař Viktor Kočí připomněl, že nákaza hrozí také prostřednictvím zvířecích mazlíčků. Pes či kočka, kteří chodí ven, se pro klíště stávají „autobusem“, jenž ho dopraví až do domácnosti. Napité klíště odpadne někde v bytě a může se přisát na člověka. Kočí doporučil, aby lidé své zvířecí kamarády po procházkách pečlivě prohlíželi a preventivně je chránili speciálními prostředky, jež klíšťata odpudí.
Klíště doporučil vyjmout co nejdříve po přisátí, je pak šance, že ještě nestihlo přenést dostatečnou infekční dávku. Nesmí se zakapat olejem a nesmí se vytáčet, nejlépe je uchopit je za pomoci froté látky a vykývat.
Klíšťová encefalitida je závažné virové onemocnění přenášené klíšťaty, které způsobuje zánět mozku a mozkových blan. V počátku vypadá jako běžná chřipka, po úlevě přichází v druhé fázi vysoké teploty, silné bolesti hlavy, zvracení a poruchy vědomí.
Vložit komentář