Jediné vyšetření konečníku a spodní části tlustého střeva ve věku mezi 55 a 64 lety může snížit úmrtnost na rakovinu těchto orgánů o více než 40 procent. Jediná tato rektosigmoideoskopie, jak se vyšetření nazývá, také snižuje asi o třetinu výskyt nemoci ve srovnání s těmi v dané věkové skupině, kdo si ji nenechají udělat. Ukázala to rozsáhlá studie, jejíž výsledky zveřejnili britští vědci v časopisu Lancet.
Studie byla zahájena v roce 1994. Vědci sledovali asi 170.000 lidí. Z nich byla rektosigmoideoskopie provedena u 57.000, u ostatních nikoli. Během jedenácti let sledování byla zjištěna rakovina tlustého střeva u 706 lidí z první a u 1816 lidí z druhé skupiny. Úmrtnost v první skupině byla o 43 procent nižší.
Rektosigmoideoskopie se provádí pomocí tenkého ohebného endoskopu, který se zavádí do konečníku. Je obvykle kratší než kolonoskopie (či koloskopie) a na rozdíl od ní se při ní nezkoumá celé tlusté střevo. Na jeho poslední část a konečník, kterými se zabývá, ale podle agentury AFP připadají dvě třetiny případů kolorektální rakoviny a polypů, z nichž se tato rakovina většinou vyvíjí. Při vyšetření je možné malé polypy odstranit.
Rakovina tlustého střeva a konečníku je v České republice každoročně zjištěna u 8000 lidí, asi 4000 na ni umírá. Ve světě jí každoročně podlehne 600.000 lidí.
Vložit komentář