V Česku žije 55.000 lidí, kteří mají nebo měli rakovinu tlustého střeva a konečníku. Ročně je odhalena u dalších až 8500 lidí, u více než poloviny pozdě, kdy už vyléčení není možné. K včasné léčbě může přispět to, že lidé znají příznaky a dbají na prevenci.
Pomůže jim v tom www.rakovinastreva.cz a nově také profil na sociální síti Facebook Nebuď střevo, který má upozornit na nutnost prevence především mladé lidi.
Stránky na webu a facebooku jsou součástí projektu Vy a my společně, na kterém se podílí občanské sdružení České ILCO. Sdružuje lidi, kterým kvůli onemocnění musel být vytvořen vývod ze střev nebo močovodu.
„Cílem stránek je zbavit toto téma tabu na veřejnosti, pokračovat v diskusi o malé účasti české veřejnosti na prevenci a především pomoci všem, kteří se již s touto nemocí dostali do kontaktu,“ sdělila předsedkyně sdružení České ILCO Marie Ředínová.
Vyzvedla na webu Příběhy statečných, ve kterých promlouvají pacienti o nemoci narušující lidskou intimitu. Všichni zdůrazňují potřebu sdílet zkušenosti a mít dost informací během léčby. „Izolovanost a pocit nedostatku informací je to, co mnohé pacienty v první fázi nemoci trápí nejvíc,“ uvedla předsedkyně.
Zdravotní pojišťovny platí test na skryté krvácení ve stolici lidem od 50 do 54 let. Lidé od 55 let mohou volit mezi tímto testem a kolonoskopií, kdy jim lékař prohlédne speciálním přístrojem vnitřní stěny střeva a odstraní případné výrůstky, ze kterých by se mohla vyvinout rakovina. Kolonoskopii hradí pojišťovna také těm, u kterých test prokázal krev ve stolici.
České ILCO doporučuje kolonoskopické vyšetření každému člověku, kterému se dlouhodobě změnil způsob vyprazdňování. Stolice je tenčí, jako by jí při průchodu střevem něco bránilo. Střídá se průjem a zácpa, objeví se zvýšená plynatost a nevysvětlitelné bolesti zad v oblasti pod pasem. Příznaky mohou být zpočátku nepatrné, ne vždy nádor krvácí do stolice. Nádor roste pomalu, kolonoskopie jednou za deset let proto stačí.
Test na krev ve stolici a doporučení na kolonoskopii dostane každý u svého praktického lékaře. Screeningu zatím využívá jen asi 18 procent lidí, pro něž je určen.
Vložit komentář