Budeme žít dlouho, záleží na nás jak

Za posledních 100 let se průměrná délka lidského života prodloužila zhruba o třicet let. To, že jsme se dožili jedenadvacátého století, nás zařadilo na adepty velmi dlouhého života, máme šanci žít déle než 80 let. Je však pravděpodobné, že ve vyšším věku budeme chořet. Náš zdravotní však stav do jisté míry záleží na tom, jak jsme v mládí žili. Velkou roli však hraje i genetika a vlivy prostředí, včetně toho, jak se umíme vypořádat se stresem.

Na druhou stranu nás mohou těšit pokroky medicíny, díky nimž se některá onemocnění, která vedla k rychlé invalidizaci nebo úmrtí, stávají chronickými chorobami, s nimiž pacient žije i desítky let. Tím jsou například některá onkologická onemocnění, jsou-li diagnostikována v časných stadiích, nebo cukrovka, na níž před sto lety lidé umírali a dnes s ní žijí mnoho desítek let.

Z toho vyplývá, že prevence je velmi důležitý faktor, který do značné míry určuje zdravotní stav, a tím i kvalitu života. A to nejen u seniorů. Mladý organizmus sice tak často vážně neonemocní, ale pokud ano, pak to stojí za to. Příkladem jsou třicetileté ženy s karcinomem prsu či děložního čípku. Preventivní prohlídky a včasná diagnóza jim může zachránit život.

Co můžeme pro sebe udělat

Prevence nejsou jen prohlídky u lékaře a speciální vyšetření, jimž se budeme věnovat dále, ale také vědomé dodržování pěti jednoduchých zásad, které sníží riziko všech civilizačních chorob asi o třetinu. Mezi hlavní civilizační choroby v současnosti počítáme srdečně-cévní choroby (infarkt myokardu a mozkovou mrtvici), cukrovku (diabetes 2. typu), vysoký krevní tlak (hypertenzi), obezitu, rakovinu tlustého střeva a konečníku a několik dalších onkologických i nenádorových chorob.

Pět bodů primární prevence – životní styl

  1. Nekouřit.

  2. Minimalizovat konzumaci alkoholu. Podle WHO je hranicí „únosnosti pro lidské zdraví“ 20 g čistého alkoholu na den pro ženy, dvojnásobek pro muže. To znamená, že ženy si mohou dát jednu „dvojku“ vína, muži dvě. Maximálně.

  3. Nebýt obézní.

  4. Jíst stravu bohatou na vlákninu a málo červeného masa.

  5. Hýbat se: Minimálně 150 minut aerobní fyzické aktivity za týden, což nemusí být poceni ve fitku, ale dobrý efekt má i rychlejší chůze, jízda na kole, tanec, práce na zahradě. Smysl má pohyb, který baví. To je předpokladem, že u něj vytrváme.

Proti infekčním chorobám

K primární prevenci patří také očkovací programy, které nejsou jen pro děti. Vakcinace je velmi účinným a bezpečným opatřením, jak některé choroby nedostat ani v dospělém věku, například tetanus, infekční žloutenku, klíšťový zánět mozku a mozkových blan nebo rakovinu děložního hrdla a genitální bradavice.

Nemoci nevarují

Jsou však lidé, kteří ač žijí naprosto zdravě, mají správnou hmotnost, sportují, přesto onemocní. Pak jde o to, aby bylo onemocnění rozpoznáno včas, dříve než napáchá v lidském těle nenapravitelné škody, v případě onkologické choroby než začne růst do okolí a tvořit metastázy. Proto je tak důležitá sekundární prevence, tedy prohlídky u lékaře, cílená vyšetření a účast v tzv. screeningových (vyhledávacích) programech.

České screeningové programy

Ač jsme zvyklí na českém zdravotnictví nacházet jen ty stinné stránky, screeningové programy jsou po lékařském a organizačním zajištění na velmi vysoké, světové úrovni. Vytknout jim lze jen to, že by se jich mohlo účastnit více lidí – ve vlastním zájmu.

Screening karcinomu děložního hrdla (čípku) provádí gynekolog v rámci každoroční preventivní prohlídky. Speciálním štětečkem odebírá buňky z děložního hrdla a odesílá do akreditované laboratoře k mikroskopickému vyšetření. Při záchytu časných změn lze jednoduchým výkonem (tzv. konizací) ošetřit děložní hrdlo (odstranit tkáň „s podezřelými“ buňkami), takže k rozvoji zhoubného onemocnění vůbec nedojde.

Protože karcinom děložního hrdla je důsledkem infekce lidským papilomavirem určitých typů (nejčastěji 16 a 18), lze většině nádorů předejít očkováním. Jedna ze dvou dostupných vakcín navíc chrání proti genitálním bradavicím.

V ČR je stále poměrně vysoký výskyt tohoto onemocnění (kolem 1000 nových případů každý rok a 400 žen na toto onemocnění zemře). Důvodem není nízká úroveň lékařské péče, ale nezájem žen o své zdraví. Polovina žen ke gynekologovi prostě nechodí.

Mamografie

Pojišťovny hradí všem ženám od  45 let ještě mamografické vyšetření na jednom z akreditovaných pracovišť (seznam na www.mamo.cz) jednou za dva roky. Onkologové se však shodují v tom, že vhodné je v roce mezi mamografiemi provést ultrazvukové vyšetření prsu. Tato vyšetření se provádějí na žádost ženy a pojišťovny je nehradí. Cena se pohybuje orientačně mezi 500 až 700 korunami.

Po zavedení tohoto screeningu klesla úmrtnost na rakovinu prsu, protože se nádory zjistily v časných a plně vyléčitelných stadiích. Česká republika fungovala po zavedení tohoto programu jako dobrý příklad pro mnoho dalších evropských zemí.

Screening rakoviny tlustého střeva a konečníku

Od 50 do 55 let by měl každý člověk jednou ročně absolvovat tzv. psaníčkový test – tedy vyšetření na okultní (skryté) krvácení do stolice, tzv. TOKS. V 55 letech si může vybrat, buď zvolí kolonoskopii (bude-li nález v pořádku, pak další následuje za 10 let), nebo bude déle pokračovat v psaníčkových testech každé dva roky.

Ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku jsou čeští muži na světové špičce (ženy šesté) a krvácení je jedním z prvních příznaků této zhoubné choroby, která se jinak ve vysokém procentu diagnostikuje v pokročilém a špatně léčebně ovlivnitelném stadiu.

Počáteční stadium rakoviny tlustého střeva a konečníku je plně vyléčitelné, úroveň českého screeningu na světové úrovni, tak na co čekat?

Karcinom prostaty – screeningová metoda – stanovení výše prostatického specifického antigenu (PSA) je dostupná, ale celoplošný screening z ekonomických důvodů nebyl zatím zaveden. Vzhledem k stoupajícímu výskytu karcinomu prostaty (je už častější než rakovina plic) by si měl dát každý muž v padesáti a dále každý rok vyžádat vyšetření. Pokud se karcinom prostaty objevil u přímých pokrevních příbuzných, pak by mělo být první vyšetření alespoň o 10 let dříve.

Na preventivní prohlídku  má právo kterýkoliv občan České republiky:

Prohlídka u praktického lékaře jednou za dva roky.

  • Orientační vyšetření moče – každé dva roky

  • EKG od 40 let v čtyřletých intervalech

  • Vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi v 18, 30, 40, 50 a 60 letech

  • Kontrola hladiny cukru v krvi v 18, 40 a dále každé dva roky

  • Vyšetření stolice na přítomnost krve od 50 let do 55 let jednou ročně psaníčkový test (TOKS). V 55 letech (a dále v desetiletých intervalech při negativním nálezu) je možné provést „preventivní“ kolonoskopii. Alternativou je TOKS v dvouletých intervalech. TOKS může vyšetřit i gynekolog.

Prohlídka u gynekologa nad 15 let jednou ročně

Mamografické vyšetření od 45 let jednou za dva roky

Stomatologická kontrola dvakrát ročně

(podle www.vzp.cz, podrobnosti o jednotlivých vyšetřeních taktéž na www.vzp.cz)

Chraň si oko v hlavě

Oči – na ty zákon nemyslí, ale o to spíše bychom na ně neměli sami zapomínat. Většinu z nás přivede k oftalmologovi horšící se zrak. Ale i když vidíme jako ostříž, ve čtyřiceti je nejvyšší čas podniknout výpravu k očnímu lékaři. První stadia zeleného zákalu, věkem podmíněné makulární degenerace, či změn na sítnici nebolí, ani nezhoršují zrak, ale neviditelně postupují i bez našeho vědomí. Včasnou diagnostikou a léčbou si můžeme zrak zachránit do vysokého věku. Na kvalitu života má ztráta zraku naprosto devastující vliv. Mnohdy zbytečně.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.