Věděli jste, že na srdečně-cévní onemocnění umírá polovina z nás? To je důvod, proč se 29. září ve více než 100 zemích slaví Světový den srdce. Letošní téma zní „Use Heart“, tedy „Používej srdce“, a je spojené nejen se srdečně-cévními onemocněními, ale i s ostatními oblastmi života, se kterými srdce běžně spojujeme.
Pravdou je, že riziko srdečně-cévních onemocnění není u všech stejné. Skupinou, která se musí o své srdce starat více, jsou lidé s cukrovkou. S infarktem mají zkušenost 3x častěji než ostatní, u mrtvice je to dokonce 4x. Tento nepříznivý poměr přitom může změnit moderní léčba pomocí GLP-1 agonistů. Ty, na rozdíl od řady jiných léků upravujících hladinu cukru v krvi, umějí víc než to – zároveň snižují hmotnost a napomáhají předcházet onemocnění srdce a cév.
Nejsme si rovni
Riziko, že se infarkt nebo mrtvice bude týkat právě vás, zvyšují například nadváha, vysoký krevní tlak a hladina cholesterolu v krvi nebo již zmiňovaná cukrovka, odborně nazývaná diabetes mellitus. Poškození cév se u lidí s diabetem může ukázat jak v podobě srdečního infarktu, mozkové mrtvice a ischemické choroby dolních končetin, tak poškození zraku (diabetická retinopatie), ledvin (diabetická nefropatie) nebo nervů (diabetická neuropatie).
Cukrovka patří v České republice k nejrozšířenějším nemocem – už nyní s touto diagnózou žije více než milion z nás. „Příčinou vzniku cukrovky 2. typu je kombinace nedostatečné citlivosti tkání na inzulin, související zejména s nadměrným množstvím tuku v těle a jeho nedostatečnou a postupně se snižující tvorbou,“ říká diabetolog prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. z pražského IKEM.
Hubnutí jako výsledek léčby
Cílem každé diabetické léčby je udržet tzv. dlouhý cukr ve „správném“ rozmezí. Pokud je hladina cukru příliš nízká, může to být totiž stejně nebezpečné, jako když je příliš vysoká. Nejprve sahají diabetologové k léčbě pomocí tablet. Když přestane tato léčba stačit, mohou ji doplnit tak zvanými GLP-1 agonisty, léky v injekční formě, které si pacient aplikuje 1x denně, nebo dokonce jen 1x týdně. GLP-1 agonisté nahrazují přirozeně se vyskytující hormon GLP-1, u lidí s diabetem 2. typu často snížený. GLP-1, a tedy i GLP-1 agonisté, pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, bojuje proti nadváze (která jde ruku v ruce s cukrovkou 2. typu) a chrání srdce a cévy.
Používej srdce – 5 tipů
- Rozprouděte krev – pravidelný pohyb rozpohybuje vaše srdce.
- Zajímejte se o srdce – přečtěte si více o tom, jak chránit srdce diabetiků (nejen) pomocí
GLP-1 na www.nebudkarDIAk.cz. - Dejte srdci přednost před rozumem – někdy je třeba nenechat se svazovat rozumem a užít si okamžik. Světový den srdce je pro to vhodnou příležitostí.
- Myslete na ostatní – udělejte radost svému srdci tím, že potěšíte někoho jiného.
- Mějte srdce na dlani – trápí vás nějaké obavy nebo nedorozumění s blízkými? Otevřeně si s nimi promluvte.
Vložit komentář