Riziko infarktu stoupá v době prázdnin a dovolených

Riziko infarktu stoupá v době prázdnin a dovolených. Přispívá k tomu fakt, že lidé v době volna pijí více alkoholu i během dne a dopřávají si více jídla.

Kardiologové na svém webu www.kardiochirurgie.cz radí, jak riziko infarktu omezit. Protože kardiakům vadí velké teplo, měli by na to myslet už při výběru místa dovolené. Před cestou by se měli poradit se svým lékařem, zda zátěž zvládnou.

Pacienti se špatně průchodnými cévami totiž nesnášejí „tepelnou zátěž“ po delší dobu. V horku jim srdce tluče rychleji. Čím vyšší je teplota okolního prostředí, tím u nich stoupá riziko srdečního selhání.

Kardiaci by neměli zapomínat na to, že i středně náročné cvičení v horku může zdvojnásobit výrobu tepla a zvýšit tělesnou teplotu. Podobně působí i povzbuzující drogy, k nimž se řadí alkohol. Zrychlí metabolismus, tím i teplotu těla.

Lékaři připomínají, že klíčové pro úspěšný zásah u pacienta se srdeční příhodou je čas na stanovení diagnózy, její přesnost a převoz do vhodného zdravotnického zařízení. Právě na dovolené s tím může být problém, a tak se doba pro stanovení diagnózy a převoz výrazně prodlužuje.

Kardiaci jsou také více než zdraví lidé ohroženi úžehem. Takzvaný námahový úžeh postihuje spíše mladé lidi, například po sportování v horku. Klasický úžeh postihuje zase častěji starší lidi, kteří se moc nepohybují, často pacienty s chronickými nemocemi. Riziko stoupá, když člověk cestuje z chladnějšího prostředí do teplého. Krevní tlak stoupá a hrozí poškození srdeční svaloviny až kolaps.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.