Nemírné pití u mužů výrazně snižuje riziko srdečních chorob

I nemírné pití alkoholu může u mužů výrazně snížit riziko srdečních onemocnění. U žen nebyl vypozorován žádný podstatný účinek. Uvádí se to ve studii španělských vědců, kterou dnes zveřejnilo britské periodikum British Medical Journal. Podle agentury Reuters se ale kontroverzní studie okamžitě ocitla v palbě jiných vědců, kteří jí vytýkají údajná slabá místa a zdůrazňují, že by neměla svádět k většímu pití. Nepříznivé jiné důsledky alkoholu ovšem připomínají i sami autoři studie.

Dosavadní studie naznačovaly, že příznivé zdravotní důsledky, zvlášť pokud jde o srdce, může mít mírné pití alkoholu, tedy jedna až dvě skleničky denně. Podle španělských vědců však může riziko srdečních onemocnění u mužů výrazně omezit i nemírné a velmi nemírné pití.

Experti ale varovali, že těžké pití může poškodit jiné orgány a vést k předčasné smrti.

Španělé sledovali po deset let 15.000 mužů a 26.000 žen ve věku od 29 do 69 let. Všichni byli dotazováni, kolik alkoholu vypili v uplynulém roce. Vědci je rozdělili na abstinenty, bývalé konzumenty alkoholu a jeho konzumenty v nízké, mírné, vysoké a velmi vysoké míře. Do skupiny velmi těžkých pijáků byli zařazeni ti, kdo pili přes 90 gramů alkoholu denně, tedy kolem tuctu skleniček.

Desetileté sledování spotřeby alkoholu a počtu koronárních onemocnění ukázalo, že u mužů snižuje pití alkoholu nebezpečí srdečních onemocnění o 30 procent a že těžké pití ho snižuje víc než mírné.

„Španělsko je třetí největší výrobce piva a vína na světě a ve spotřebě alkoholu na osobu je šesté na světě. Má ale jednu z nejnižších úrovní úmrtí na srdeční choroby,“ uvádí se ve studii.
Její autoři však zároveň připomněli údaje Světové zdravotnické organizace, podle kterých má zdravotní problémy způsobené alkoholem 76 milionů z asi dvou miliard lidí, kteří ho pijí, a že alkohol každoročně způsobuje smrt 1,8 milionu lidí.

Robert Sutton z univerzity v Liverpoolu podle Reuters řekl, že studie má několik slabých míst a neměla by svádět k závěru, že těžké pití prospívá zdraví. Podobně se vyslovil Martin McKee ze Školy hygieny a tropického lékařství v Londýně, podle kterého je „vztah mezi alkoholem a srdečními chorobami kontroverzní“.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.