Obezita prý může ukrajovat ze života stejně jako kouření

Obezita může člověku ubírat léta života a v některých případech může být stejně nebezpečná jako kouření. Po analýze 57 studií, které v Evropě a v Severní Americe zahrnuly v posledních deseti až patnácti letech kolem milionu lidí, to oznámili vědci z univerzity v Oxfordu.

Pro měření obezity byl v těchto studiích použit takzvaný index tělesné hmotnosti (BMI), který se získá vydělením tělesné váhy v kilogramech druhou mocninou tělesné výšky v metrech. Vědci zjistili, že nejmenší úmrtnost byla u lidí s BMI mezi 23 a 24, tedy v horní polovině toho, co je považováno za normál.
Za nadváhu se považuje BMI mezi 25 a 29, od 30 nahoru jde o obezitu.
Profesor z Oxfordu Richard Peto a jeho tým zjistili, že index 30 až 35, což je mírná obezita, znamená zkrácení života o asi tři roky. Lidé chorobně tlustí – s indexem nad 40 – přicházejí o asi deseti let života, tedy asi stejně tolik jako celoživotní kuřáci.
Další z autorů studie Gary Whitlock řekl, že mírně obézním hrozí o 50 procent větší nebezpečí předčasné smrti než lidem s normální váhou. Hrozí jim také o dvě třetiny vyšší nebezpečí, že zemřou na srdeční nebo mozkovou mrtvici, a až čtyřikrát větší nebezpečí úmrtí na cukrovku a ledvinové nebo jaterní choroby. Pravděpodobnost úmrtí na rakovinu je o šestinu vyšší.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.