Dvě třetiny lidí si myslí, že znají správný postup při oživování člověka se srdeční zástavou, pouze třetina by se však opravdu zachovala správně. Ukázal to průzkum, který si nechala udělat Česká společnost podpory zdraví (ČSPZ). Proto se kromě školení o resuscitaci zabývají i zapůjčováním přenosných defibrilátorů na nastartování srdce. Řekl to ředitel občanského sdružení ČSPZ Zdeněk Kučera.
Automatické defibrilátory si v posledních několika letech zapůjčují na prvoligové zápasy hokejové, fotbalové i basketbalové kluby. „Zatím se málo daří působit na kluby z nižších sportovních soutěží a management sportovišť pro rekreační sport,“ uvedla ČSPZ. Malá skříňka s defibrilátorem přitom může být umístěna na snadno dostupných místech, přístroj stojí kolem 50.000 korun.
„Ta zodpovědnost, zda dát výboj nebo ne, je na tom přístroji,“ dodal záchranář Pavel Konůpek. Při otevření přístroj hlasem navádí toho, kdo zachraňuje. Stačí jen nalepit dvě elektrody na hrudník a zmáčknout knoflík. Pokud postačí ruční masáž srdce, přístroj o tom záchranáře informuje.
Defibrilátor by měl proto podle zástupců ČSPZ být především tam, kde je vysoká koncentrace lidí. Kromě stadionů by to prý mohla být příklad i velká nákupní centra, stanice metra nebo fitness centra.
Okamžitá resuscitace přímo při zápase americké NHL zachránila před třemi lety život i Jiřímu Fischerovi. U pětadvacetiletého hokejisty tehdy došlo k náhlé srdeční zástavě, přímo na stadionu jej oživoval lékař a kamarádi.
V České republice se podle Ondřeje Fraňka z pražské záchranky provede ročně zhruba 6000 resuscitací, u 30 procent z nich je potřeba použít defibrilátor. Klíčová pro záchranu života je prý však správně provedená ruční masáž srdce.
Vložit komentář