SZPI zakázala prodej žvýkaček na podporu sexuální potence

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej tisíců balení doplňků stravy a žvýkaček, které obsahují nepovolené látky na podporu potence. Látky tadalafil a sildenafil jsou farmakologicky účinné látky, které však mohou být obsaženy pouze v registrovaných lécích vydávaných na předpis lékaře, řekla mluvčí inspekce Martina Šmídtová. Všechny výrobky pocházejí z Číny a měly být vyvezeny do západní Evropy.

Inspektoři nejprve u dovozce odhalili doplněk stravy na podporu sexuální potence ve formě tablet, který obsahoval zakázané látky tadalafil a sildenafil. „U stejného dovozce však byly odebrány také dva vzorky poněkud kuriózních žvýkaček s příchutěmi, vyráběných zvlášť pro ženy a pro muže. Žvýkačky na obalu kromě osvěžení ústní dutiny slibovaly také povzbuzení činnosti ledvin a podporu sexuální potence. Varianta pro ženy lákala i na zvětšení poprsí a úpravu menstruace,“ řekla Šmídtová. I v těchto dvou potravinách prokázaly laboratorní analýzy obsah obou látek, které jsou u volně prodejného zboží nepřípustné.
Doplněk stravy a žvýkačky chtěl distributor vyvézt do Švýcarska, Rakouska, Francie a Německa. Ještě před kontrolou SZPI část zásilky prodal do Velké Británie. Nyní bude muset celkem 700 balení žvýkaček po dvaceti dražé a 8000 tablet doplňku stravy zlikvidovat.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.