Aktivní život moderní ženy nekončí porodem

Naopak, mateřství je vnímáno jako jeho součást. Moderní ženy neřeší otázku, zda si pořídit dítě nebo se věnovat kariéře, ale hledají způsoby, jak péči o dítě a svůj osobní i profesní růst skloubit. Velmi často úspěšně. Moderní typy antikoncepce, které jsou vhodné i pro kojící matky, jim pomáhají řídit si svůj život podle svých představ.

Před desítkami let bylo mateřství hlavní životní náplní ženy

„Mít děti“ bylo chápáno téměř jako povinnost, bezdětnost zase jako stigma. To mnohdy vedlo k tomu, že se ženy za své mateřství „schovávaly“, stranily se veřejného života, i vysokoškolsky vzdělané odbornice rezignovaly na pozici v zaměstnání, která by jim po právu náležela. S prvním dítětem se mnohé uzavřely mezi zdi dětského pokoje, přestaly na sebe dbát, pracovat na rozvoji své osobnosti.

V posledních dvaceti letech se společnost a především ženy výrazně změnily

K velkým posunům došlo i z hlediska demografických dat. S prodlužujícím se průměrným dožitým věkem se naštěstí prodlužuje i aktivní fáze lidského života. Před 30 lety nejčastěji přiváděly ženy na svět své první dítě mezi 20 až 24 lety, dnes je to o pět let později. Pětatřicetiletá prvorodička, jež byla dříve porodníky označována za „starou“, je dnes zcela normálním jevem.

Ženy si zvykly svůj život plánovat a plánované rodičovství se stalo zcela běžnou realitou. Aktivní přístup k vlastnímu životu, partnerství i mateřství je výhodou a zároveň nutností. Současné matky se chtějí vrátit ke svému životnímu stylu co možná nejdříve a snaží se využít všech existujících možností, aby prožívaly naplno nejen mateřské starosti, ale i radosti, aby pro ně partnerský sexuální život byl potěšením, nikoli „manželskou povinností“ plnou strachu z dalšího (nechtěného) těhotenství.

Antikoncepce po porodu

Po skončení šestinedělí by žena měla absolvovat komplexní gynekologické vyšetření.

U naprosté většiny rodiček se během tohoto období dostávají rodidla a zevní genitál do normálního stavu a porodní poranění je zhojeno. Pokud žena nekojí, obnovuje se v tomto období i normální menstruační cyklus.

Už před porodem je nutné ženy upozornit, že kojení není spolehlivou formou antikoncepce! Mnohé namítají, že kvůli občasnému styku „nemá cenu polykat pilulky“. V tomto období většina z nich stejně není vhodná (ty, co obsahují estrogen). Ženám po porodu však můžeme nabídnout velmi kvalitní antikoncepci bez estrogenu, například podkožní implantát či tříměsíční injekce (od nichž se v poslední době kvůli negativnímu vlivu na kostní tkán upouští). Pokud chtějí tablety, pak jim doporučíme estrogen-free pilulky.

Nekojícím můžeme nabídnout antikoncepci v celé šíři spektra dostupných přípravků (pokud neexistují kontraindikace, tj. zákaz užívání ze zdravotních důvodů).

Kromě hormonální antikoncepce mohou ženy (i kojící) využít nitroděložní tělísko. Klasická „kovová“ tělíska se již používají zcela minimálně. Jsou sice levná, ale tím jejich výhody končí. Zásadně jiné parametry poskytuje nitroděložní systém, z něhož se uvolňuje do děložní dutiny hormon.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.