Léky proti bolesti zvyšují riziko potratu

Takzvaná nesteroidní antiflogistika (nehormonální léky tlumící zánět a bolest) zvyšují až třikrát riziko samovolného potratu v prvních třech měsících těhotenství. K tomuto závěru došli podle časopisu Kanadské lékařské asociace odborníci z Quebecku. Zpráva byla uveřejněna 6. září letošního roku.

K tomuto poznatku došli na základě pozorování 5 000 žen, které spontánně potratily, v porovnání s 50 000 ženami, u nichž se těhotenství zdárny vyvíjelo. Ženy, které těsně před početím a po 20 týdnů po něm užívaly nesteroidní antiflogistika častěji potratily. Užívaly-li jeden lék, pak se riziko potratu zvýšilo v průměru 2,4 krát, při užívání kombinace léků se průměrné riziko ještě mírně zvýšilo (na 2,64 krát).

Nejrizikovějším se zdá diklofenak (účinná látka v mnoha volně prodejných přípravcích dostupných i v ČR), který ztrojnásobil riziko, po něm následuje naproxen (taktéž volně prodejný v ČR) s 2,6 násobným zvýšením rizika a ibuprofen (běžně v ČR užívaný) s dvojnásobným zvýšením rizika potratu.

Mechanizmus, jak tyto léky vyvolávají potrat, není zatím objasněn, ale pravděpodobně půjde o děj zprostředkovaný tzv. prostaglandiny (tělu vlastní látky), které jsou zapojeny jak do dějů ovlivnění bolesti, tak do vyvolání děložních stahů.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.