Uvažujete o založení rodiny, nebo už dokonce potomka čekáte? Víte, jak roste miminko v mámině bříšku, na co si dávat pozor a jak si dobu čekání na mateřství zpříjemnit? Alespoň ve zkratce si přibližme zázrak stvoření týden po týdnu.
Těhotenství trvá 280 dní, to odpovídá 40 týdnům nebo 10 lunárním měsícům po 28 dnech. První den těhotenství je vlastně 1. dnem poslední menstruace, vývoj plodu od oplodnění do porodu trvá tedy asi o 2 týdny méně.
9. – 12. týden
Děloha sice roste, ale na břiše dosud není hmatná. V důsledku vysoké koncentrace estrogenů se výrazně zvyšuje poševní sekrece. Některým ženám je stále ještě po ránu nevolno, jiné mají neobvyklé „chutě“. Třeba na šlehačkový dort s nakládanými cibulkami. Způsobuje to stoupající hladina hormonů, která ovlivňuje sliny. Proto těhotným chutná určité jídlo jinak než obvykle. Mění se i vnímání vůní a snášenlivost kosmetických přípravků. K potížím tohoto období může patřit zácpa. Plná střeva jsou nepříjemná a navíc by mohla dráždit dělohu. Pomáhají procházky, více pohybu a strava bohatá na vlákninu. A toto je důvod k radosti: Na konci 3.měsíce pomalu mizí únava i pocity nutkání na zvracení. Maminka má za sebou také období, kdy je těhotenství nejzranitelnější a hrozí nebezpečí samovolného potratu. Dvanáctým týdnem končí první třetina těhotenství a to je vhodná doba, kdy sdělit sladké tajemství svým blízkým a přátelům. Vyvíjející se budoucí dítě prospívá. Je na čase si těhotenství důkladně užívat a nechat se rozmazlovat.
Zárodek měří ve 12. týdnu asi 9 cm, váží přibližně 30 g. Většina orgánů funguje, na prstíčkách rostou miniaturní nehtíčky. Kostra se zpevňuje, embryo umí pohybovat končetinami, prsty, umí se smát, mračit a cucat si palec. Změřením zárodku v tomto období lze s velkou přesností určit dobu trvání těhotenství a předpokládaný termín porodu. To je velká výhoda pro ženy s nepravidelným menstruačním cyklem.
Co je pro budoucí maminku důležité:
-
Dodržujte pitný režim a jezte více vlákniny, zabráníte tak zácpě.
-
Nežijte asketicky. Slabší káva vám neuškodí, sex také ne.
-
Podle vypočítaného termínu porodu si začněte plánovat přípravu dětského koutku v bytě.
-
U odborných lékařů vždy hlaste, že jste těhotná. Některá speciální vyšetření (například rentgen) se v těhotenství nedoporučují.
-
Spodní prádlo noste bavlněné nebo hedvábné, je to zdravější.
-
Pokud máte z nějakého důvodu doporučené vyšetření plodové vody (amniocentézu), měla byste znát termín.
Vložit komentář