Lékaři by měli nastávajícím matkám vyvrátit mýtus, že musejí jíst za dva. V prvních šesti měsících ani nemusejí pít plnotučné mléko nebo úplně měnit styl stravování. Dokonce i v posledních třech měsících potřebují navíc denně jen 200 kalorií, což se rovná malému sendviči. Uvádí se to v návrzích doporučení britského zdravotnického institutu.
Nová doporučení, která ještě musejí být oficiálně schválena, chtějí experti vydat vzhledem k rostoucímu počtu obézních matek – každá čtvrtá žena je obézní a každá třetí má nadváhu, píše list The Daily Mail.
Ženy by měly vědět, že svojí obezitou ohrožují dítě, ale také by neměly hubnout. Naopak by se jim ale mělo pomoci, aby shodily přebytečná kila před otěhotněním a po porodu.
„Ženy jsou bombardovány často rozpornými radami, co znamená zdravá strava a jak velkou fyzickou aktivitu by měly vyvíjet během těhotenství a po porodu,“ řekl profesor Mike Kelly.
Cílem doporučení britského institutu je vybavit zdravotnické odborníky jasnými doporučeními, jak podpořit ženy před těhotenstvím, během něho i po porodu.
„Mnoho žen s nadváhou má zdravé děti, ale jsou důkazy, že je více rizik spojených s těhotenstvím u žen, které mají index tělesné hmotnosti (BMI – poměr mezi výškou a hmotností člověka) nad 30,“ poznamenal Kelly. Rady podle něj berou v úvahu požadavky na péči o malé dítě i únavu matek. „Cílem je také rozptýlit mýty o tom, co a kolik toho jíst během těhotenství: není vůbec třeba jíst za dva nebo pít plnotučné mléko,“ dodal.
„Je důležité pro ženy, aby pochopily, že ztráta váhy po porodu vyžaduje čas a že fyzická aktivita a postupná ztráta váhy neovlivní schopnost ženy kojit,“ zdůraznil Kelly.
Britská královská společnost porodníků a gynekologů uvádí, že doporučený maximální limit pro zvýšení váhy v těhotenství je 10 až 12 kilogramů.
„Ženy jsou ochotnější změnit svoje stravování v době těhotenství a tato příležitost může zlepšit jejich model stravování i pro budoucnost,“ uvedla Rosie Doddsová z této společnosti.
Vložit komentář