Větší přesnost a objem dat z hlubších mozkových center umožňuje získat moderní přístroj EEG, který nově používá Centrum pro neuropsychiatrický výzkum traumatického stresu při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Zkoumá vliv léku v krátké časové řadě po nasazení či dovoluje zjistit, jak se mění mozek člověka při stresu. Přístroj představil přednosta kliniky profesor Jiří Raboch.
Zařízení je podle zástupců VFN jediné svého druhu v ČR. Stojí asi 2,5 milionu korun, zhruba desetkrát více než běžný přístroj EEG. Zakoupen byl z peněz na výzkum a sloužit bude především výzkumu. Ani ve světě se zatím standardně neužívá k léčení.
Elektroencefalograf je přístroj skládající se ze snímacích elektrod a procesoru. Zařízení zakoupené VFN má přinést nové možnosti v diagnostice duševních poruch.
Alespoň jednou za život prodělá depresi 20 až 30 procent lidí. Stejný počet postihne neurotická porucha. V psychiatrických zařízeních se v ČR léčí s depresí asi 100.000 lidí, další docházejí k odborníkovi do ambulancí a řada se neléčí vůbec. Počet lidí s depresí se podle studií za posledních 10 let zhruba zdvojnásobil, upozornil Raboch.
Stres se může promítnout do struktury mozku. V které oblasti mozku se projeví, záleží na věku. Větší stres pak může mít důsledky pro psychický stav člověka v dospělosti.
Výsledky léčby se projeví až za několik týdnů. Přístroj však zaznamená efektivnost léčby již po jednom týdnu a možná i dříve. Například léčbu, která by jinak trvala rok, bude podle oborníků proto možné díky novému EEG zkrátit na čtyři týdny.
Vložit komentář