mozek

Přístroj VFN umožňuje rychleji vyhodnotit účinnost léčby mozku

Větší přesnost a objem dat z hlubších mozkových center umožňuje získat moderní přístroj EEG, který nově používá Centrum pro neuropsychiatrický výzkum traumatického stresu při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Zkoumá vliv léku v krátké časové řadě po nasazení či dovoluje zjistit, jak se mění mozek člověka při stresu. Přístroj představil přednosta kliniky profesor Jiří Raboch.

Zařízení je podle zástupců VFN jediné svého druhu v ČR. Stojí asi 2,5 milionu korun, zhruba desetkrát více než běžný přístroj EEG. Zakoupen byl z peněz na výzkum a sloužit bude především výzkumu. Ani ve světě se zatím standardně neužívá k léčení.

Elektroencefalograf je přístroj skládající se ze snímacích elektrod a procesoru. Zařízení zakoupené VFN má přinést nové možnosti v diagnostice duševních poruch.

Alespoň jednou za život prodělá depresi 20 až 30 procent lidí. Stejný počet postihne neurotická porucha. V psychiatrických zařízeních se v ČR léčí s depresí asi 100.000 lidí, další docházejí k odborníkovi do ambulancí a řada se neléčí vůbec. Počet lidí s depresí se podle studií za posledních 10 let zhruba zdvojnásobil, upozornil Raboch.

Stres se může promítnout do struktury mozku. V které oblasti mozku se projeví, záleží na věku. Větší stres pak může mít důsledky pro psychický stav člověka v dospělosti.

Výsledky léčby se projeví až za několik týdnů. Přístroj však zaznamená efektivnost léčby již po jednom týdnu a možná i dříve. Například léčbu, která by jinak trvala rok, bude podle oborníků proto možné díky novému EEG zkrátit na čtyři týdny.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.