Evropská zdravotnická organizace European Brain Council (EBC) vyzvala k urychleným finančním injekcím do výzkumu psychických chorob v EU. Podle ní v evropské sedmadvacítce trpí depresí 20 milionů lidí a 50.000 osob, z nichž většina je psychicky nemocná, ročně spáchá sebevraždu. Podle EBC v unii chybí systematický výzkum a investice především do psychoterapie.
Instituce, která sdružuje evropská neurologická a psychiatrická centra, zástupce farmaceutického průmyslu i sdružení pacientů, vydala své tiskové prohlášení u příležitosti zahájení dvoudenní bruselské konference o psychickém zdraví Evropanů.
Deprese je závažné psychické onemocnění, které je v psychiatrii řazeno mezi takzvané poruchy nálady. Přesnou příčinu vzniku deprese vědci a lékaři neznají. Ví se pouze o některých biologických procesech v mozku a dalších faktorech, které se mohou na vzniku deprese podílet.
„Ekonomika není jediným subjektem, který je v depresi,“ píše se ve zprávě EBC. Podle organizace je deprese „převládajícím problémem v mnoha členských státech EU“. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že do roku 2020 bude deprese hlavní příčinou pracovní neschopnosti Evropanů.
„Přesto v EU chybí systematický výzkum v behaviorálních a psychologických terapiích a pacientům stále není poskytována účinná péče,“ tvrdí experti z EBC. Podle nich roční výdaje na léčbu deprese v EU přesahují 110 miliard eur (zhruba 3,1 bilionu korun).
Vložit komentář