Experti chtějí větší investice do výzkumu psychických chorob

Evropská zdravotnická organizace European Brain Council (EBC) vyzvala k urychleným finančním injekcím do výzkumu psychických chorob v EU. Podle ní v evropské sedmadvacítce trpí depresí 20 milionů lidí a 50.000 osob, z nichž většina je psychicky nemocná, ročně spáchá sebevraždu. Podle EBC v unii chybí systematický výzkum a investice především do psychoterapie.

Instituce, která sdružuje evropská neurologická a psychiatrická centra, zástupce farmaceutického průmyslu i sdružení pacientů, vydala své tiskové prohlášení u příležitosti zahájení dvoudenní bruselské konference o psychickém zdraví Evropanů.
Deprese je závažné psychické onemocnění, které je v psychiatrii řazeno mezi takzvané poruchy nálady. Přesnou příčinu vzniku deprese vědci a lékaři neznají. Ví se pouze o některých biologických procesech v mozku a dalších faktorech, které se mohou na vzniku deprese podílet.
„Ekonomika není jediným subjektem, který je v depresi,“ píše se ve zprávě EBC. Podle organizace je deprese „převládajícím problémem v mnoha členských státech EU“. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že do roku 2020 bude deprese hlavní příčinou pracovní neschopnosti Evropanů.
„Přesto v EU chybí systematický výzkum v behaviorálních a psychologických terapiích a pacientům stále není poskytována účinná péče,“ tvrdí experti z EBC. Podle nich roční výdaje na léčbu deprese v EU přesahují 110 miliard eur (zhruba 3,1 bilionu korun).

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.