Porucha erekce může znamenat závažné skryté onemocnění

Porucha erekce může znamenat závažné skryté onemocnění jako třeba srdečně-cévní chorobu, cukrovku, depresi, nezhoubné změny prostaty, či dokonce rakovinu prostaty. Pokud potíže přetrvávají měsíc či dva, měl by muž vyhledat lékaře, řekl novinářům urolog Jiří Kočárek z pražské Ústřední vojenské nemocnice.

„Problém je možné řešit v každém věku,“ řekl Kočárek. Dříve byla podle něj ochotna svěřit se lékaři jen asi desetina mužů, dnes je situace lepší. Díky osvětě a reklamám ho vyhledá víc než polovina. Většina Čechů se s problémem obrací na praktického lékaře, zhruba třetina na specialistu a asi desetina na urologa, uvedl.

Přibližně desetina mužů trpí vážnou poruchou erekce. Potíže přicházejí většinou náhle a jejich četnost se zvyšuje s věkem. Problém sexuálního selhávání se ale přesouvá i do mladších věkových skupin a objevuje se už i u mužů kolem 35 let. Právě takto mladí muži však již mívají i problémy se srdcem, upozornil Kočárek

Přibližně pětinu případů mají na svědomí psychické obtíže. Je to důsledkem únavy, přepracování, rychlého životního tempa. Rizikovým faktorem je kromě stresu i alkohol a kouření.

Pravděpodobnost sexuálního selhání zvyšuje i užívání některých léků, například proti vysokému tlaku, na snížení hladiny cukru v krvi, na zvýšení průchodnosti cév či u léků podporujících srdeční činnost.

Poruchu erekce je možné úspěšně léčit. Nyní je na českém trhu 15 druhů přípravků na poruchy erekce, řekla farmaceutka Lucie Kotlářová. Pokud pacientovi nevyhovují léky na předpis, může zkusit podtlakové erekční přístroje. Prokrvení penisu je lze zlepšit i chirurgicky nahrazením ucpané cévy nebo protézou. Lze vyzkoušet i přírodní přípravky obsahující rostliny, jako je například šafrán setý, maca horská, česnek hlíznatý, muškátovník vonný a podobně.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.