5 rad, jak řešit problémy s prostatou

Noční návštěvy WC, časté močení, přerušovaný či slábnoucí proud moči… S přibývajícím věkem se dříve či později u každého muže objevují potíže s prostatou, které znepříjemňují život uvedenými symptomy. Dá se jim vůbec předejít a co dělat, když nastanou?

1. Neignorujte potíže!

Prostata neboli předstojná žláza se u mužů nachází na spodině močového měchýře, skrz kterou prochází močová trubice. „Tento orgán může začít dělat obtíže již v poměrně raném věku. Prostata se s věkem muže obvykle zvětšuje. Neznamená to ovšem, že malá prostata nezpůsobuje obtíže a velká prostata je problém. Většinou je však doporučeno mužům, aby navštívili urologa v 50 letech. Pokud je v rodině anamnéza nádoru prostaty, pak již ve 40 letech,“ radí urolog MUDr. Vladislav Klemenc. Ignorovat potíže se nevyplatí – už jen proto, že zbytečně komplikují každodenní život. „Symptomy dělíme na iritativní, způsobující častější nucení na močení, a obstruktivní, kdy muž má slabší mikční proud a musí při močení tlačit. Jestliže se objeví tyto obtíže, je již vhodné dojít k urologovi na vyšetření. Příznaky mohou být prvotním signálem vážnějšího onemocnění, kupříkladu nádoru močového měchýře,“ varuje odborník.

2. Dodržujte pitný režim a správnou životosprávu!

Ačkoliv řada mužů má z návštěvy urologa obavy, strach bývá mnohdy horší než samotné vyšetření. „Na první návštěvě probereme s pacientem jeho dosavadní anamnézu. Zjistíme, jaké má obtíže s močením, pomocí otázek či dotazníku, který pacient vyplní v ambulanci nebo doma. Vždy se dotazujeme i na jiná onemocnění, na léky, jaké pacient užívá, na alergie. V neposlední řadě se ptáme i na obtíže s erekcí. Provedeme klinické vyšetření, prohmatáme břicho, proklepeme oblast beder, vyšetříme zevní genitál a prstem přes konečník vyšetříme prostatu. Dále ultrasonograficky vyšetříme ledviny, močový měchýř, prostatu, varlata a nadvarlata. Muž se vymočí do přístroje, který zaznamená rychlost močového proudu. Laboratorně vyšetříme moč a odebereme malé množství krve ke stanovení hodnoty PSA (marker metabolické aktivity prostaty). Zvýšené hodnoty PSA mohou znamenat zhoubné onemocnění prostaty,“ popisuje průběh vyšetření MUDr. Klemenc a dodává, že při počátečních fázích obtíží s močením může postačit pouze upravit pitný režim pacienta. Doporučuje se denní příjem tekutin alespoň 1,5 litru. Vhodné je omezit také kouření a konzumaci takových nápojů, které mohou dráždit močový měchýř – například káva, alkohol, silný čaj. Vhodné není ani pití na noc.

3. Využijte pomoc z přírody!

Pokud jsou obtíže s prostatou mírnějšího charakteru, je vhodné užívat přírodní preparáty, které nemají nežádoucí účinky. „Přírodní cestu bychom neměli opomíjet,“ potvrzuje i MUDr. Klemenc. A jaké produkty přírody jsou vhodné? „Jedná se o následující extrakty: Pygeum Africanum (slivoň africká), která inhibuje účinky růstových faktorů a blokuje zvětšování prostaty. Serenoa Repens (trpasličí palma, saw palmetto) blokující přeměnu testosteronu na jeho aktivnější formu dihydrotestosteron. Dále jde o Epilobium Parviflorum (vrbovku malokvětou), Urticu dioicu (kopřivu dvoudomou) a cucurbitu pepo (olej z dýně),“ vyjmenovává urolog účinné přírodní látky. Mnohé z nich lze najít v bylinných směsích určených pro přípravu čaje. Čaje s obsahem vrbovky, kopřivy, zlatobýlu či břízy se však musejí užívat pravidelně a ve velkých dávkách, aby se organismus nasytil účinnými látkami, navíc množství látek může výrazně kolísat. Dalším řešením jsou pak doplňky stravy určené pro zdraví mužů a normální funkci prostaty. Patří mezi ně například Cemio RED3 se zmíněnou slivoní africkou, jejíž účinky prokazují i klinické testy.

4. Když nastane čas na léčbu…

Pokud se potíže výrazně zhorší nebo omezují každodenní aktivity, může urolog rozhodnout o chemické medikaci, tedy užívání léků na zmírnění průběhu nemoci. Jedná se o případy, kdy muž chodí v noci močit častěji než pětkrát, což má za následek nevyspání, únavu a celkový negativní dopad na zdraví. Objevit se může také krev v moči, bolest v podbřišku nebo samovolný únik moči. Často v takových případech lékaři nasazují takzvané alfa-blokátory, uvolňující svalstvo a zlepšující odtok moči, nebo takzvané inhibitory 5-alfa-reduktázy, jež ovlivňují činnost hormonu testosteronu. Jak potvrzuje MUDr. Klemenc, zahájení léčby zvětšené prostaty se pozitivně odráží i na psychickém stavu pacienta. „Obtíže s močením, většinou iritativní (dráždivé), způsobují větší únavu pacienta spojenou s nevyspáním. Problémy mohou vyústit i v inkontinenci moči. Takový muž se pak vyčleňuje z normálního života. Je škoda neřešit řešitelné,“ uvádí specialista.

5. Chirurgické řešení

Někdy bohužel ani po nasazení léčby nedojde ke zmírnění obtíží, anebo při zanedbání problémů naroste prostata do takové velikosti, že v krajních případech může dojít i k retenci moči – tedy stavu, kdy nemůže moč odcházet ven a hromadí se. Řešení pak představuje chirurgický zákrok v podobě endoskopické nebo laserové operace. Mezi nejnovější šetrné metody patří také technologie Rezum, vhodná pro léčbu nezhoubného zbytnění prostaty o velikosti 30 až 80 ml u mužů nad padesát let. Pomocí aplikace sterilní horké vodní páry se zasahuje přímo v obstruktivní prostatické tkáni a účinně tak lze redukovat podstatu benigní hyperplazie prostaty. „Na závěr je však potřeba zdůraznit, že prostata není žádný strašák. Bez prostaty by muž nebyl schopen přirozené reprodukce. Zkrátka patří k nám mužům a je lépe s ní být zadobře,“ uzavírá Vladislav Klemenc.

Otázka na odborníka: Je možné zvětšení prostaty předejít?

„Existuje jediná kauzální prevence zvětšení prostaty nebo nádoru prostaty – kastrace chlapce ještě před pubertou. Toto řešení je však nepřijatelné, i když historicky ověřené. Strážci harémů, kteří tento operační zákrok museli podstoupit, obtíže neměli. Ale situace není pouze takto černobílá. Zmiňované extrakty bylin můžu s klidným svědomím doporučit i jako prevenci,“ říká urolog MUDr. Vladislav Klemenc.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.