Urologická poradna: Mužské zdraví a jeho úskalí

Odpovídá urolog MUDr. Vladislav Klemenc

Co je to prostata a proč s přibývajícími roky způsobuje potíže?

Prostata, neboli předstojná žláza, se nachází na spodině močového měchýře, skrz kterou prochází močová trubice. Je to orgán, jenž může začít dělat obtíže již v poměrně raném věku. Prostata se s věkem muže obvykle zvětšuje. Neznamená však, že malá prostata nezpůsobuje obtíže a velká prostata je problém.

V kolika letech byste doporučil preventivní návštěvu urologa?

Většinou je mužům doporučeno, aby navštívili urologa v 50 letech. Pokud je v rodině anamnéza nádoru prostaty, pak již ve 40 letech.

V posledních měsících se mi chce častěji na toaletu, než tomu bylo dříve. Mohou to být začínající problémy způsobené prostatou?

Symptomy zvětšené prostaty dělíme na iritativní, způsobují častější nucení na močení, a obstruktivní, kdy muž má slabší mikční proud a musí při močení tlačit. Jestliže se objeví tyto obtíže, je vhodné dojít k urologovi na vyšetření. Příznaky mohou být prvotním signálem i vážnějšího onemocnění, kupříkladu nádoru močového měchýře.

Je mi 49 let a nikdy jsem ještě urologa nenavštívil. Protože ale rodinný kamarád, který není o moc starší než já, bojuje s rakovinou prostaty, moje manželka mě přesvědčuje, abych šel na vyšetření preventivně. Co všechno mě tam čeká? Bude to hodně nepříjemné?

Pro některé muže je návštěva urologa stresující. Má přece zaručené informace od kamaráda z hospody, jak je vyšetření strašné. Někdy na první vyšetření objednávají muže právě jejich manželky. Ženy mají většinou poctivější přístup k péči o své zdraví. Ve skutečnosti se není čeho obávat. Na první návštěvě probereme s pacientem jeho dosavadní anamnézu. Zjistíme jaké má obtíže s močením pomocí otázek či dotazníku, který pacient vyplní v ambulanci nebo doma. Vždy se dotazujeme i na jiná onemocnění, léky, jež pacient užívá, na alergie. V neposlední řadě se ptáme i na obtíže s erekcí. Provedeme klinické vyšetření, prohmatáme břicho, proklepeme oblast beder, vyšetříme zevní genitál a prstem přes konečník vyšetříme prostatu. Dále ultrasonograficky vyšetříme ledviny, močový měchýř, prostatu, varlata a nadvarlata. Muž se vymočí do přístroje, který zaznamená rychlost močového proudu. Laboratorně vyšetříme moč a odebereme malé množství krve ke stanovení hodnoty PSA (marker metabolické aktivity prostaty). Zvýšené hodnoty PSA mohou znamenat zhoubné onemocnění prostaty.

Jak se nejčastěji problémy s prostatou řeší?

V počátečních fázích obtíží s močením může postačit upravit pitný režim pacienta. Pokud jsou obtíže mírnější, je vhodné doporučit užívání přírodních preparátů, které nemají nežádoucí účinky (např. Cemio Red3). Vážnější obtíže vyžadují nasazení chemické medikace či operační zákrok.

Mohou při problémech s prostatou pomoci i bylinky nebo doplňky stravy?

Ano, přírodní cestu bychom neměli opomíjet. Jedná se o následující extrakty: Pygeum Africanum (slivoň africká), která inhibuje účinky růstových faktorů a blokuje zvětšování prostaty. Je obsažena například v přípravku Cemio Red3. Dále je to pak Serenoa Repens (trpasličí palma, saw palmetto) blokující přeměnu testosteronu na jeho aktivnější formu dihydrotestosteron, Epilobium Parviflorum (vrbovku malokvětou), Urticu dioicu (kopřivu dvoudomou) a cucurbitu pepo (olej z dýně).

Mohou přírodní prostředky či doplňky stravy pomáhat i při problémech s potencí?

Ano, mezi účinné přípravky řadíme například tyto: Lepidium Meyenii (maca) známá od dob Inků jako bylina posilující potenci, vitalitu a libido. Je obsažena například v přípravku Cemio Red3. Dále pak Eleuterococcus Senticocus (sibiřský ženšen neboli čertův kořen), jedná se také o takzvaný adaptogen, normalizující fyziologický cyklus organismu.

Můžu nějak předcházet zvětšení prostaty dříve, než u mě nastanou potíže?

Existuje jediná kauzální prevence zvětšení prostaty nebo nádoru prostaty – kastrace chlapce ještě před pubertou. Toto řešení je však nepřijatelné, i když historicky ověřené. Strážci harémů, kteří tento operační zákrok museli podstoupit, obtíže neměli. Ale situace není pouze takto černobílá. Výše zmiňované extrakty bylin můžu s klidným svědomím doporučit i jako prevenci.

Po padesátce jsem začal mít problémy „v posteli“. Může to značit nějaké onemocnění?

S postupujícím věkem muže často přichází i obtíže s libidem a erekcí. Je vždy nezbytné provést klinické vyšetření a krevní odběr PSA doplnit i o odběr testosteronu a hladiny glykemie. Diabetes má často jako komplikující symptom erektilní dysfunkci. Nízká hladina testosteronu signalizuje takzvaný mužský přechod. Ten léčíme spolu endokrinologem, doplňujeme preparáty s obsahem testosteronu. V prvotních stavech však tyto hodnoty nebývají patologické. Často stačí uklidnit pacienta a doporučit vhodný doplněk stravy, obsahující ověřenou bylinu (např. Cemio Red3).

Mám poslední dobou problémy s potencí a chtěl bych zkusit užívat nějaké přírodní prostředky. Mohou mít vedlejší účinky?

Přírodní prostředky na potenci nemají v klinických studiích nežádoucí účinky větší než placebo. Není u nich žádný prokázaný nežádoucí účinek, který by mohl být pro zdraví pacienta nebezpečný, pokud je preparát užíván v doporučeném množství.

Chtěl bych vyzkoušet léky na erekci. Musím kvůli tomu k doktorovi?

Farmaceutika předepisuje pacientům s erektilní dysfunkcí lékař po posouzení interního stavu. Kontraindikací jsou především kardiální obtíže po infarktu myokardu, používání preparátů obsahujících nitráty či maligní srdeční arytmie. Užívání přírodních preparátů není třeba konzultovat s urologem, pacient je zakoupí v lékárně. Až případně neuspokojivý efekt přírodního preparátu řeší s pacientem urolog nebo sexuolog.

Manžel má poslední roky problémy s prostatou a nemohu ho přinutit jít k urologovi. Zároveň mám pocit, že je mnohem popudlivější a vznětlivější. Můžou problémy s prostatou souviset i s psychikou?

Zcela jednoznačně. Obtíže s močením, většinou iritativní (dráždivé), způsobují větší únavu pacienta spojenou s nevyspáním. Problémy mohou vyústit i v inkontinenci moči. Takový muž se pak vyčleňuje z normálního života. Je škoda neřešit řešitelné. Na závěr je potřeba zdůraznit, že prostata není žádný strašák. Bez prostaty by muž nebyl schopen přirozené reprodukce. Zkrátka patří k nám mužům a je lépe s ní být zadobře.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.