Slivoň africká: „Švestka“, která prospívá mužskému zdraví

Ačkoliv by se to podle názvu mohlo zdát, slivoň africká se běžné švestce, která roste na českých zahradách, příliš nepodobá. Tento tropický strom má dlouhé tuhé listy a tmavě hnědou kůru, jejíž příznivé účinky se prokázaly zejména v oblasti mužského zdraví.

Latinské jméno tropické dřeviny, dorůstající výšky kolem 30 metrů, zní Prunus africana, někdy se též užívá starší název Pygeum africanum. Jak druhový název napovídá, původ má rostlina v horských oblastech jižní Afriky. Více pozornosti, než červené kulaté plody, budí ovšem kůra stromu. Domorodci ji používali jako podpůrný prostředek při malárii, horečce či zánětlivých onemocněních. A příznivě působí i při problémech s močovým měchýřem a také prostatou. Lékaři ji využívali i ve staré Mezopotámii, dva tisíce let před naším letopočtem.

Z Afriky až do Evropy: Jak slivoň pomáhá českým mužům?

Pro léčebné účely se v západním světě začala slivoň africká používat až v 60. letech 20. století, kdy proběhly první klinické studie. Hlavní účinnou složkou extraktu z kůry tohoto stromu je betasitosterol a jeho deriváty, které pomáhají při potížích s močením. Dále má protizánětlivé vlastnosti, ale působí i proti žaludeční nevolnosti či střevním problémům. Lékaři bývá doporučována jako fytofarmakum při potížích se zbytnělou prostatou, které se u mužů začínají obvykle projevovat po 45. roce.

Prostata může dorůst až do velikosti pomeranče

Takzvaná BHP, což označkuje zkratku „benigní hyperplazie prostaty“, vzniká jako důsledek změn hladiny testosteronu i špatné životosprávy. Uvnitř prostaty navíc věkem přibývá počet svalových a vazivových vláken, což podporuje zvětšení žlázy, v některých případech až na velikost pomeranče. Zvětšená prostata tlačí na močovou trubici a znesnadňuje průtok moči, může také dráždit močový měchýř. To se projevuje zejména v noci, kdy muž pociťuje časté nutkání k močení, nedostatečné vyprázdnění měchýře nebo přerušovaný tok moči. Nedostatečné vylučování moči pak může vést k infekcím či poškození ledvin. Právě extrakt z kůry slivoně africké působí jako blokátor růstových faktorů. Zároveň je protizánětlivý a brání otokům neboli edémům. Díky tomu lze snížit nepříjemné symptomy zbytnělé prostaty. „To je především častější nucení na močení, nutkavost a pocit naléhavější potřeby močit bez odkladu. Kupříkladu při příchodu domů, syndrom „klíče v zámku“. Nebo při zvuku tekoucí vody, pocitu vlhka. Iritativní příznaky jsou pacientem většinou vnímány jako více obtěžující než obstrukční příznaky, jako kupříkladu slabší proud moče a delší močení. V počátečních stádiích prostatických obtíží jsou fytopreparáty bezpečnou léčebnou variantou prakticky bez nežádoucích účinků,“ vysvětluje urolog MUDr. Vladislav Klemenc.

RED3 nabízí komplexní péči o mužské zdraví v jedné kapsli

Muži o intimních potížích neradi mluví, proto jsou to právě jejich ženy, které je nejčastěji přesvědčí k návštěvě urologa, když začnou mít problémy se zbytnělou prostatou. Není přitom zač se stydět – potíže jako je časté močení (a to i v noci), slábnoucí či přerušovaný proud moči nebo urgence na močení postihují přibližně 40 % mužů po padesátce. Problémy způsobuje benigní hyperplazie prostaty (BHP), což je jedno z nejčastějších nezhoubných bujení u mužů, které zároveň úzce souvisí i s potencí. Podle studií více než 50 % mužů při BHP ztrácí chuť na sex nebo mají problémy s erekcí a 38 % i s ejakulací. Důležité je ovšem nestrkat před zdravotními neduhy hlavu do písku, ale postavit se jim čelem, než se začnou obtíže stupňovat. Proto je žádoucí pomoci organismu vhodnými prostředky, mezi něž patří i potravinové doplňky s prospěšnými přírodními látkami. Řešení představuje přípravek RED3, který podporuje zdraví prostaty, má příznivý vliv na potenci a zároveň mužům dodává vitalitu. Základní účinnou složkou doplňku stravy je slivoň africká, působící příznivě na prostatu a přispívající k normální funkci močového měchýře a dolních močových cest. Dále produkt obsahuje řeřichu peruánskou, které se též říká maca. Ta podporuje sexuální zdraví mužů a jejich fyzickou kondici, má pozitivní vliv na plodnost i vytrvalost. Dalšími důležitými složkami jsou sibiřský ženšen, len setý, kustovnice čínská, gumojilm jilmový a sója. Kombinace všech těchto látek dodává mužům vitalitu a opět jim navrací sebevědomí a chuť do života.

Cemio RED3 90 kapslí (balení na 3 měsíce) zakoupíte v lékárně nebo na www.red3.cz

Cena 739 Kč

Fungování prostaty má vliv i na sexuální život

Slivoň africká se díky svým příznivým účinkům na prostatu stala součástí přípravků, zaměřených na mužské zdraví, které lze zakoupit i v českých lékárnách. Patří mezi ně například doplněk stravy Cemio RED3, vyvinutý ve Švýcarsku na základě aktuálních vědeckých studií, jež prokázaly, že prostata úzce souvisí rovněž s mužskou potencí a celkovou vitalitou organismu. Bylo potvrzeno, že fungování prostaty se přímo promítá do kvality sexuálního života každého muže, a to bez ohledu na věk. „U většiny pacientů, kteří mají obtíže s močením, registrujeme i obtíže v sexuální oblasti. Především snížené libido a zhoršenou erekci. Pacient je unavený z přidružených obtíží s močením, méně vyspalý z důvodů močení v noci. Zároveň častěji dochází i ke zhoršení hygieny u muže pro únik moče do prádla. Pacient má menší sebevědomí a potřebu komunikace s okolím,“ uvádí MUDr. Klemenc a dodává, že je to většinou žena, kdo je hlavním motorem, který dostane muže k urologickému vyšetření.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.