AUDIO: Karcinom prostaty je zpočátku zpravidla „němý“

K lékaři málokdo chodí rád. Snad dvojnásobně to platí o mužích. A přitom právě pro ně platí, že v určitém věku je vhodné preventivně navštívit urologa kvůli vyšetření prostaty. Doc. Jaroslav Novák, primář Urologického odd. FN Bulovka mužům vzkazuje, že vážně není čeho se obávat.

Doc. Jaroslav Novák, primář Urologického odd. FN Bulovka vysvětluje, v jaké fázi potíží s prostatou by měli muži určitě vyhledat odborníka.

To znamená, že se nikterak neprojevuje. Potížemi s močením (ve smyslu LUTS) se projeví až v pokročilejším stadiu, kdy je léčba již komplikovanější a prognóza pacienta nejistá.

Výskyt

Karcinom prostaty je nejčastěji diagnostikovaným nádorem u mužů v ČR a EU a jeho výskyt stále stoupá. V ČR se tak v roce 2005 poprvé zařadil před zhoubný novotvar plic. Od roku 1970 CaP představuje téměř šestinásobný nárůst incidence (výskytu nových onemocnění).

V roce 2005 bylo v ČR diagnostikováno: 97,1 případů na 100 000 mužů, což je 4 846 nových případů karcinomu prostaty. Úmrtnost na CaP od roku 1970 vzrostla téměř dvojnásobně. V roce 2005 došlo poprvé k meziročnímu poklesu úmrtnosti na CaP z 31,1 na 27,7 na 100 000 mužů.

Nejvyšší výskyt je u mužů černé pleti v USA a nejmenší u čínských zemědělců.

Padesát procent nádorů v době diagnózy je lokalizovaných, u ostatních již extrakapsulární propagace (tedy lokálně pokročilý CaP, šíření nádoru vně pouzdra prostaty).

Příčiny karcinomu prostaty

Dědičnost je nejdůležitější rizikový faktor. Onemocnění u přímých příbuzných (otec, bratr) znamená zdvojnásobení rizika, pokud jsou v rodině dva a více nemocných s CaP, pak riziko stoupá pětinásobně až jedenáctinásobně.

Ve 20 % případů souběžně probíhá CaP a zánět prostaty.

K rizikovým faktorům patří:

  • Potravinové kancerogeny – vysoký obsah živočišných tuků a červeného masa ve stravě
  • Hormonální vlivy – inzulin, androgeny
  • Profesionální vlivy – kadmium, herbicidy a pesticidy
  • Kouření – relativní riziko je 1,5 až 2,0

Ochranné faktory:

  • Zelenina (rajčatová šťáva, sója – izoflavonoidy a lignany)
  • Vitamín A, D, E, selen

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.