Onkologičtí pacienti potřebují navíc speciální výživu

Správná výživa u nádorového onemocnění je stejně důležitá jako léčba vlastní nemoci. A platí pro ni totéž – začít včas. Na podvýživu a z ní plynoucí zdravotní komplikace totiž umírá alarmujících 20 až 40 % onkologických pacientů. Samotné kalorie však nestačí, důležitá je i „léčebná“složka potravy, která podpoří imunitní systém a předejde nádorové vyhublosti (kachexii).

Klinické studie u pacientů s onkologickými onemocněními prokazují, že správná výživa je pro pacienta stejně důležitá jako léčba vlastního onemocnění. Až 75 % onkologických pacientů je podvyživených již při stanovení diagnózy. Příčinou špatného nutričního stavu může být jak nádor, který je sám velice metabolicky aktivní, tak následně vedlejší účinky léčby (chirurgický zákrok, chemoterapie, radioterapie). Nežádoucí hubnutí je způsobeno především úbytkem svalů, tedy aktivní tělesné hmoty (to je velký rozdíl od hubnutí zdravého jedince, kde se primárně odbourává tuk). Tento vývoj vede k celkové slabosti, snižuje odolnost organismu vůči infekcím a může zkomplikovat podstupovanou léčbu či zpomalit rekonvalescenci.

Už pouhý 5% pokles tělesné hmotnosti může významně snížit odpověď na onkologickou léčbu a dobu přežití. Úbytek hmotnosti vyvolaný nádorem je progresivní a vede v konečném stádiu k nádorové kachexii (patologickému zhubnutí). Proto je potřeba věnovat maximální pozornost nutričnímu stavu onkologického pacienta již od okamžiku stanovení diagnózy a pečlivě hodnotit jeho vývoj. Nezbytná je nejen informovanost samotných pacientů, ale i jejich okolí, proč je sledování vývoje tělesné hmotnosti tak důležité a jak mohou zařazením speciální výživy s imunomodulačním účinkem nutriční stav zlepšit. Pacienti sami často podceňují a nemívají energii ani chuť věnovat se své stravě, často jsou i atakováni scestnými a zavádějícími informacemi.

„Bylo prokázáno, že na zlepšení stavu výživy při nádorovém onemocnění nestačí pouze zvyšovat příjem energie samotnou potravou. Pouhé navýšení příjmu energie stravou nemůže ovlivnit metabolické změny, které provázejí onkologické onemocnění. Zde pomáhá zařazení speciální enterální výživy určené pro onkologické pacienty,“ vysvětluje specializovaná nutriční terapeutka Jana Šternová z Health Centre Prague. „Speciální výživa ProSure pro onkologické pacienty se liší od standardních výživových doplňků tím, že obsahuje vysoké množství omega-3 mastných kyselin (EPA) získaných z oleje hlubokomořských olejnatých ryb. Jak potvrzují klinické studie, zařazení dvou balení speciální výživy navíc k běžné denní stravě vede ke zlepšení chuti k jídlu a příjmu potravy, nárůstu hmotnosti, napomáhá tvorbě svalů, zvýšení fyzické kondice a v konečném důsledku ke zlepšení kvality života,“ dodává Šternová.

Právě na základě těchto poznatků vyvinula společnost Abbott speciální enterální výživu s imunomodulačním účinkem ProSure. Účinky této výživy jsou ověřeny klinickými studiemi. ProSure tlumí zánět způsobený nádorem a tím posiluje imunitu (obranyschopnost organismu), podporuje chuť k jídlu a růst tělesné hmotnosti, zvyšuje sílu a fyzickou aktivitu, zlepšuje kvalitu života. Nové internetové stránky www.prosure.cz poskytují informace pro pacienty a jejich blízké i lékaře týkající se výživy při nádorovém onemocnění a poskytují i možnost individuální konzultace se specializovanou nutriční terapeutkou.

ProSure

ProSure je speciální enterální výživa s ověřeným imunomodulačním účinkem (upravuje odezvu imunity) pro onkologické pacienty. Má jedinečné složení; vysoký obsah energie, plnohodnotné bílkoviny, nízký obsah tuku, vlákninu, a především kyselinu EPA (omega 3 mastnou kyselinu eikosapentaenovou), která pozitivně ovlivňuje průběh onkologické léčby. Doporučuje se přidávat dvě balení ProSure denně k běžné stravě, aby byl zajištěn příjem 2,2 g EPA, do té doby, kdy pacientovi nehrozí nechtěné hubnutí. Více informací o správné výživě pro pacienty s onkologickým onemocněním naleznete na www.prosure.cz.

ProSure®je speciální enterální výživa pro onkologické pacienty s klinicky ověřeným imunomodulačním účinkem (upravuje odezvu imunity). Pozitivně ovlivňuje průběh onkologické léčby. Více informací o akci 10+1 a správné výživě pro pacienty s onkologickým onemocněním naleznete na www.prosure.cz.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.