AUDIO: Už dva roky se v Česku očkuje proti HPV

Vakcinace čili očkování proti HPV má velký význam. Podtrhují ho slova MUDr. Lucie Moukové.

Již dva roky mají dívky a ženy možnost aktivně se bránit rakovině děložního hrdla (druhému nejčastějšímu ženskému zhoubnému onemocnění), genitálním bradavicím a navíc předrakovinným změnám zevního genitálu a pochvy vyvolaných lidským papilomaviem (HPV) typů 6, 11, 16 a 18.
Proti HPV bylo v naší zemi očkováno už přes 65 000 lidí.

Silgard sbírá jednu cenu za druhou

<b>Vakcíně Silgard (v USA a některých zemích EU Gardasil) byla v říjnu tohoto roku udělena v Berlíně prestižní Mezinárodní Galénova cena (2008 International Prix Galien) jako nejlepší biotechnologický produkt roku.</b>

Tato vakcína získala v  letech 2006 a 2007 několik národních ocenění (Prix Galien USA, Belgie, Francie, Holandska, Švýcarska, Velké Británie).

Vývoj kvadrivalentní vakcíny začal v časných 90. letech. Nyní je schválena ve 108 zemích světa a bylo aplikováno již přes 36 milionů dávek. (Kompletní očkování se skládá ze tří dávek.)

Nobelova cena

<b>Vývoj vakcíny proti HPV byl umožněn rozpoznáním lidského papilomaviru jako původce karcinomu děložního hrdla. Objev a výzkum HPV je velmi úzce spjat se jménem Harald zur Hausen. Tento dvaasedmdesátiletý německý virolog z Německého centra pro výzkum rakoviny v Heidelbergu získal v letošním roce Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii.</b>

Svou hypotézu poprvé vědec zveřejnil v roce 1976. O pár let později se mu podařilo viry izolovat z tkáně děložního hrdla napadeného rakovinou. Profesor zur Hausen tak napomohl také k objevu vakcíny proti papilomavirům.

Nobelova cena za lékařství a fyziologii se uděluje od roku 1901. Její nositelé získají deset milionů švédských korun (přibližně 25,4 milionu korun). Laureáti ocenění převezmou 10. prosince, v den výročí smrti zakladatele ceny Alfreda Nobela.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.