Vakcinace čili očkování proti HPV má velký význam. Podtrhují ho slova MUDr. Lucie Moukové.
Již dva roky mají dívky a ženy možnost aktivně se bránit rakovině děložního hrdla (druhému nejčastějšímu ženskému zhoubnému onemocnění), genitálním bradavicím a navíc předrakovinným změnám zevního genitálu a pochvy vyvolaných lidským papilomaviem (HPV) typů 6, 11, 16 a 18.
Proti HPV bylo v naší zemi očkováno už přes 65 000 lidí.
Silgard sbírá jednu cenu za druhou
<b>Vakcíně Silgard (v USA a některých zemích EU Gardasil) byla v říjnu tohoto roku udělena v Berlíně prestižní Mezinárodní Galénova cena (2008 International Prix Galien) jako nejlepší biotechnologický produkt roku.</b>
Tato vakcína získala v letech 2006 a 2007 několik národních ocenění (Prix Galien USA, Belgie, Francie, Holandska, Švýcarska, Velké Británie).
Vývoj kvadrivalentní vakcíny začal v časných 90. letech. Nyní je schválena ve 108 zemích světa a bylo aplikováno již přes 36 milionů dávek. (Kompletní očkování se skládá ze tří dávek.)
Nobelova cena
<b>Vývoj vakcíny proti HPV byl umožněn rozpoznáním lidského papilomaviru jako původce karcinomu děložního hrdla. Objev a výzkum HPV je velmi úzce spjat se jménem Harald zur Hausen. Tento dvaasedmdesátiletý německý virolog z Německého centra pro výzkum rakoviny v Heidelbergu získal v letošním roce Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii.</b>
Svou hypotézu poprvé vědec zveřejnil v roce 1976. O pár let později se mu podařilo viry izolovat z tkáně děložního hrdla napadeného rakovinou. Profesor zur Hausen tak napomohl také k objevu vakcíny proti papilomavirům.
Nobelova cena za lékařství a fyziologii se uděluje od roku 1901. Její nositelé získají deset milionů švédských korun (přibližně 25,4 milionu korun). Laureáti ocenění převezmou 10. prosince, v den výročí smrti zakladatele ceny Alfreda Nobela.
Vložit komentář