Choroby kožní

Mohou postihnout malý okrsek kůže, nebo celý povrch těla, může jít o malý kosmetický problém, nebo o život ohrožující chorobu. Historicky se ke kožním chorobám řadí i nemoci přenášené pohlavním stykem (venerologické).

Mezi nejoblíbenější dary zejména pro ženy patří už tradičně kosmetika. Jako dárek pro partnera po ní sáhne téměř 50 % Čechů. Časté střídání kosmetických přípravků ale obličeji a obzvlášť okolí očí může uškodit. Některé složky mohou vyvolat podráždění, nepříjemné alergické reakce nebo i zánět.
Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které se projevuje tvorbou začervenalých, olupujících se ložisek na pokožce celého těla. Nevzhledné kožní projevy doprovází ve většině případů nepříjemné svědění. U mnoha pacientů postihuje nejen kůži, ale také nehty a klouby, zasahuje do jejich psychiky, n ..
Z celosvětového průzkumu, který uskutečnila společnost Novartis spolu s výzkumnou společností GFK vyplývá, že na 84 % s lidí psoriázou (lupénkou) trpí diskriminací nebo ponižováním, v České republice je to dokonce 91 %. Podařilo se získat odpovědi reprezentativního vzorku bezmála 8400 nemocných z 31 ..
Opalování
Většina Čechů podceňuje negativní následky nadměrného slunění jak u sebe, tak u svých dětí. Zarudnutí, svědění, puchýře na kůži. Předčasné stárnutí, nadměrná tvorba vrásek a pigmentových skvrn. Zničení kožních vláken a následná rakovina kůže. Tomu všemu však lze předcházet dostatečnou ochranou pokož ..