Ječné zrno je malý vřídek na očním víčku, obvykle na mazové žlázce oční řasy. Způsobuje jeho zarudnutí, bolestivost a otok. Objevuje se zpravidla při únavě a vyčerpanosti, kdy jsme obzvlášť náchylní k infekcím.
Název onemocnění vzešel z podobnosti se zrnkem ječmene
Vypadá to, jako by jedno z nich ulpělo na očním víčku. Léčbou ječného zrna se zabývali již starověcí Egypťané. K tomu účelu doporučovali obklady ze směsi ječné mouky a medu. I v současnosti jde o poměrně časté onemocnění.
Jak vzniká ječné zrno
Zánět mazové žlázky v naprosté většině případů způsobují bakterie ze skupiny stafylokoků. Vzniká v případě, že dojde k ucpání vývodu žlázky a hromadění mazu. Ten je ideálním prostředím pro množení bakterií, které pronikají do oka z okolní kůže. Žlázky se často ucpávají při nedostatečné hygieně očí nebo nevhodném používání make-upu. Průnik bakterií do očí je usnadněn dotekem špinavýma rukama nebo používáním nesprávně ošetřených kontaktních čoček. Svůj podíl na vzniku ječného zrna má i namáhání očí u počítače, používání nevhodných brýlí, práce v pološeru a nedostatečné mrkání.
Na vzniku zánětu se může podílet i celkové oslabení obranyschopnosti organismu, například při cukrovce.
Projevy
První příznakem ječného zrna je bolest očního víčka. Do několika dnů od jejího vzniku se na něm objeví červený váček. Pod ním bývá skryta dutinka naplněná žlutým hnisem. Váček tlačí do oka a způsobuje nepříjemné pocity při mrkání. Vyvolává pocit, že v oku je nějaké cizí tělísko.
Absces postupně dozrává a obvykle do týdne sám praskne. Hnis se vyplaví a zánět žlázky se sám zahojí.
Diagnostika onemocnění není nijak složitá
Lékaři obvykle stačí pouhý pohled na oko. V některých případech může provést i podrobnější vyšetření oka s everzí (obrácením) víčka. Žádné krevní testy ani zobrazovací metody nejsou zapotřebí.
Onemocnění není vážné, dá se ošetřovat doma
Zrání abscesu se dá urychlit přikládáním teplých obkladů na oko. V komplikovaných případech může lékař doporučit užití antibiotické mastičky nebo očních kapek. Většinou však není žádná léčba nutná. I banální případy se však mohou nepříjemně zkomplikovat. Ječné zrno se dá zaměnit za zánět slzných žlázek. Ty se obvykle navíc projevují zvýšenou teplotou. Zánět může přestoupit do hlubších žlázek a způsobit zánět s otokem celého víčka. V takových případech je nutná návštěva u očního lékaře. Stejný postup je dobré zachovat i v případě, že se ječné zrno do týdne nezlepší.
Vložit komentář