Genitální bradavice a operační řešení

Otázka

Dobrý den, mám genitální bradavice, zřejmě od svého přítele, protože je mým prvním partnerem a už se chystám na operaci. On však žádné výrůstky nemá. Mohu nějak zjistit, zda je přenašečem a co se dá v takovém případě dělat, aby na mě po operaci bradavice dále nepřenášel? Děkuji.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Genitální bradavice způsobuje lidský papilomavirus (nejčastěji typů 6 a 11), jehož přítomnost v těle lze zjistit. Prakticky to však velký význam nemá, protože s těmito viry se setká až 80 % sexuálně aktivních lidí a u většiny lidí infekce proběhne bez jakýchkoli příznaků. Bezpříznakoví nosiči infekci šíří dále. Operací se viru nezbavíte, ten v těle (v buňkách kůže a sliznic přetrvává dále) jen se odstraní bradavice – projev. Velice pravděpodobně se infekce bude opakovat (u operací jde o riziko v řádu desítek procent).
Pokud nejsou bradavice příliš veliké, lze je učinněji léčit aplikací léku, který stimuluje kožní imunitní odpověď (imuquimod, Aldara). U tohoto způsobu terapie je riziko opakování bradavic podstatně nižší.
Bradavicím je lépe předcházet očkováním (optimálně před zahájením sexuálního života a před infekcí). Vakcína Silgard chrání proti typům lidského papilomaviru, které vyvolávají bradavice, i proti typům, které se podílejí na rozvoji předrakovinných změn děložního hrdla i zevního genitálu. Léčebné účinky však nemá.