lidský mozek

V ČR potvrzen výskyt viru Zika, světová zdravotnická organizace vyhlásila stav nouze

V Česku se objevil první výskyt viru ZIka. Jedná se hned o dva případy viru Zika.  S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví dnešní prohlášení ministra Svatopluka Němečka, se v České republice potvrdily dva případy výskytu viru Zika. Ministr zdravotnictví zdůraznil, že nejde o šíření infekce v Česku.  Před nedávnem se vrátili  dva turisté z dovolené. V Karibiku v rizikové oblasti byly napadeni virem Zika. Muž, který pobýval na Martiniku a žena v Dominikánské republice měli chřipkové příznaky a vyrážku a byli  testováni na virus Zika, na infekčním oddělení nemocnice Na Bulovce, kde přítomnost viru potvrdili.  Žena není těhotná a nehrozí další nebezpečí pro plod.

 

výskyt viru zika
Mimořádný tiskový brífink ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka k prvním případům záchytu Zika viru v České republice – 25. 2. 2016, zdroj: Ministerstvo zdravotnictví 25.2.2016

Ministr zdravotnictví uvedl: „Jde o zavlečené onemocnění z oblastí, kam jsme nedoporučovali našim občanům cestovat“.

„Pokud nejste těhotnou ženou nebo neplánujete těhotenství, tak se v podstatě projevuje jako chřipka,“ doplnil.

 

Výskyt viru Zika

Situace v zemích EU ke dní 19.2.2016.  ECDC hlásí 114 importovaných případů ve 14 zemích EU/EEA.

Rakousko (1)

Dánsko (1)

Finsko (2)

Francie (18)

Německo (20)

Irsko (3)výskyt viru zika

Itálie (5)

Malta (1)

Nizozemsko (24)

Portugalsko (6)

Španělsko (23)

Švédsko (1)

Slovinsko (1)

UK (8)

 

 

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.