Na českém trhu je další rozšířená vakcína proti meningokokovi

Pro pacienty starší jedenácti let je určena vakcína, která chrání proti čtyřem typům meningokokové infekce. Výhodou nové vakcíny je hlavně to, že je účinná i proti v Česku vzácným typům bakteriální nákazy, která ale způsobují vysoký počet úmrtí. Další výhodou je to, že očkovaný přestává být přenašečem nákazy. Bakterie se přitom běžně vyskytuje asi u desetiny zdravých lidí.

Meningokok je bakterie způsobující meningitidy, hnisavé záněty mozkových plen. Přenáší se kapénkami, třeba kýcháním, kašláním, líbáním. Většina meningokoků závažné invazivní (rychle se šířící) onemocnění nevyvolá. To vzniká, jakmile bakterie pronikne přes sliznici nosohltanu do krevního oběhu. Šířící se infekce a toxiny pronikají do všech tkání a můžou způsobit závažné poškození organismu.

Invazní meningokokové onemocnění je poměrně vzácné, napadá zhruba sto lidí ročně. Odborníci přesto výrazně doporučují očkování. „Hlavním důvodem pro vakcinaci je rychlost, se kterou je onemocnění schopno zaútočit i na zcela zdravého jedince, a závažnost následků zapříčiněných pozdní léčbou,“ řekl předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula. Kvůli pozdnímu zahájení léčby podle něj umírá na invazní meningokokové onemocnění do 24 hodin každý desátý pacient.

Příznaky zánětu mozkových blan jsou podobné chřipce – vysoká horečka, bolesti hlavy, někdy zvracení, bolesti svalů a kloubů, zvýšená únava, ospalost až poruchy vědomí a křeče. Léčí se antibiotiky a kortikoidy. Na tento typ onemocnění umírá kolem desetiny nemocných.

Po nákaze meningokokem ale může také během několika hodin nastat septický šok, pacient upadá do bezvědomí. Příznakem jsou mimo jiné červené skvrnky, které mohou splývat do velkých krvavých ploch. Je nutný okamžitý převoz do nemocnice, prodleva i jedné hodiny může být osudná. Při tomto onemocnění umírá až čtvrtina pacientů. K polovině úmrtí dochází do 24 hodin od nákazy. Kdo invazivní meningokokové onemocnění přežije, má většinou trvalé následky.

Meningokoků existuje pět typů či skupin, jejich výskyt se nepředvídatelně mění. Předcházet nákaze se dá nejlépe tak, že člověk získá širší imunitu. Rozšířená vakcína dokáže zabránit propuknutí nemoci v důsledku nákazy způsobené všemi meningokokovými skupinami kromě skupiny B, proti které zatím účinné očkování neexistuje.

Očkování si pacient hradí sám, cena rozšířené vakcíny je okolo 1300 korun. Lze využít příspěvků zdravotních pojišťoven z preventivních fondů.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.