AUDIO: Nadchází čas očkování proti sezonní chřipce

Zajímavou skupinou lidí, kteří by se – kromě jiných rizikových skupin - měli určitě nechat očkovat proti sezonní chřipce, jsou ti, kterým byla z nejrůznějších důvodů odstraněna slezina. K tomu nejčastěji dochází po autonehodách nebo po některých úrazech, ale příčiny mohou být i jiné. MUDr. Cyril Mucha, odborný asistent ÚVL 1. LF UK vysvětluje, proč právě oni.

Za ideální období pro očkování proti sezonní chřipce považují lékaři měsíc říjen, případně listopad, nejzazší termín je do půlky prosince. V řadě ordinací se ale začalo s očkováním už v těchto dnech. Chřipka nastupuje nejčastěji na přelomu kalendářního roku, tělo potřebuje cca 10 dní na vytvoření obranných látek. Oprávněnost vakcinace podtrhují závažné údaje. Ročně onemocní chřipkou celosvětově 500 milionů lidí, v EU 25 – 50 milionů. V naší republice 2 – 2,5 tisíce lidí ročně na chřipku a její komplikace zemřou. Letos je očkování doporučováno obzvlášť, očkovaní lidé díky němu mohou snížit riziko, že budou oslabeni běžnou chřipkou v okamžiku, kdy se setkají s pandemickou (tzv. prasečí) chřipkou.

S proočkovaností proti sezonní chřipce jsme v ČR na chvostu Evropy

V porovnání s ostatními zeměmi EU zaujímáme jedno z posledních míst. V roce 2003 diskuzní fórum Světové zdravotnické organizace naléhavě žádalo členské státy, aby se snažily o dosažení následujícího cíle: pokrytí starší populace vakcinací proti sezonní chřipce alespoň v 50 % v roce 2006 a v 75 % v roce 2010. Každoročně je přitom u nás proti sezonní chřipce naočkováno pouze 7 – 8 % populace.

Občasné smrkání a kašlání nepředstavují chřipku

Často dochází k záměně příznaků chřipky za příznaky akutních respiračních infekcí (ARI). Odtud zřejmě pramení i podceňování chřipkové infekce a preventivní vakcinace. Chřipka útočí na člověka z plného zdraví v řádu několika hodin. Typicky se náhle objeví horečka přes 39 °C, bývá provázena zimnicí, bolestí svalů, kloubů a hlavy. S odstupem několika hodin se přidává suchý dráždivý kašel a pálení v krku. Na rozdíl od mnoha dalších virových onemocnění není u chřipky výrazná rýma. Horečka trvá obvykle 3 dny, pak postupně během dalších 2 – 3 dnů klesá. Mizejí také ostatní příznaky, nejdéle přetrvává kašel. Nápadná únavnost může trvat i několik týdnů.

Proč se nechat očkovat, když vakcína neochrání úplně ve všech případech na 100 %

„Očkování proti chřipce nám přinese to, že se vyhneme ve velkém procentu tomuto onemocnění a i tam, kde se nevyhneme, tak výrazně zmírníme jeho průběh. Nám zejména jde o to, abychom limitovali závažná onemocnění, která vedou k hospitalizaci, a zejména chceme předejít úmrtím, což se týká u sezonní chřipky populace na 65 let věku a různým chronickým komplikacím, které se tam mohou vyskytnout,“ vysvětlil předseda České vakcinologické společnosti, prof. Roman Prymula.

Tvrzení, že očkování proti chřipce není vhodné pro děti a těhotné ženy, se ukázalo jako mýtus

V poslední době se ukazuje, že z očkování děti velmi profitují. Ve světě se běžně očkují děti od 6 měsíců věku. Vzhledem k vyvíjejícímu se imunitnímu systému jsou však děti, na rozdíl od dospělých, očkovány dvakrát za sezonu.
MUDr. Cyril Mucha, odborný asistent ÚVL 1. LF UK nastínil, že očkování gravidních žen proti chřipce prodělalo za posledních cca 5 let obrovský vývoj. Donedávna se nedoporučovalo a spíše se hovořilo o tom, aby se žena, která plánuje těhotenství, určitě nechala naočkovat. Nicméně nyní, kdy se šíří pandemická chřipka, ukázaly statistiky velice smutné číslo. Vypovídá podle něj o tom, že je výrazně vyšší úmrtnost u gravidních, než u ostatní populace stejně starých žen. „To znamená, že v poslední době se doporučení ohledně očkování výrazně mění a dnes už se očkování doporučuje,“ vysvětlil MUDr. Mucha. Bezpečné je od 4. měsíce ženiny gravidity. „Co je důležité si uvědomit, že není takřka žádné nebezpečí, že by došlo k nějakému poškození plodu, protože veškeré očkovací látky, které jsou v tuto chvíli u nás na trhu, jsou tzv. neživé, tzn., že virus se nemůže v organismu pomnožit a způsobit infekci plodu,“ doplnil doktor Mucha.

Novinky ve vakcinaci proti sezonní chřipce

Od příštího roku bude k dispozici nová vakcína. „Ne ani tak nová obsahem, jako spíše formou aplikační, a to je záležitost intradermální aplikace, kdy vlastně vakcínu podáváme do kůže velice malinkou jehličkou, která vůbec nezasáhne sval. Aplikátor je prakticky automatizovaný, tzn., podaří se ji skutečně aplikovat tak, jak potřebujeme, a imunitní profil je velmi kvalitní. Další novinkou je práce na velice slibné vakcíně, která je založena na určité částici, která prochází napříč virem a která se nemění ani zdaleka tolik, jako se mění povrchové antigeny viru, tzn., je zde šance, že bychom nemuseli očkovat každý rok tak, jak se virus bude měnit,“ vylíčil vyhlídky pro nejbližší období profesor Prymula.

Chřipka nás provází téměř od nepaměti

Za „pramatku pandemií“ je označována tzv. španělská chřipka z období let 1918-19. Některé prameny ale hovoří o tom, že první popsaná pandemie chřipky se datuje rokem 412 př. n. l. v Aténách. Tehdy už bylo nashromážděno dost obyvatel na jednom místě, aby se virus mohl dobře šířit (sám nepřežije, potřebuje ke svému životu hostitele).
Chřipka se dá léčit klidem na lůžku s dostatkem tekutin, podáváním vitamínů a léků na tlumení teplot (antipyretik), ale prevence je vždy nejlepší obranou a v případě chřipky je to jedině očkování. Je dobré mít na zřeteli, že člověk, který se nechá naočkovat, nechrání jen sebe, ale celé své okolí.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.