Užívání antioxidantů bez vlivu na vznik melanomu

Kalifornští vědci zkoumali vliv dlouhodobého užívání antioxidantů (zejména beta-karotenu a selénu) na výskyt maligního melanomu. Sledovali téměř 70 000 lidí, kteří z obavy před tímto kožním onemocněním užívali po dobu 10 let denně multivitaminové přípravky, které obsahovaly zmíněné látky.

Výsledek byl překvapující: Antioxidanty nezvyšují riziko melanomu, ale ani ho výrazně nesnižují. V porovnání se skupinou, která antioxidanty neužívala, byl u pojídačů multivitaminů výskyt nižší o půl procenta, což je statisticky zanedbatelný rozdíl. Výsledky byly stejné u obou pohlaví.

Zdroj:Arch Dermatol 2009; 145: 879–882

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.