Únava a vyčerpání při autoimunitní nemoci

Otázka

Dobrý den, bude mi 33 let, na imunologii mi zjistili autoimunitní onemocnění Bechtěrevovu nemoc (má ji i můj otec), snížená činnost štítné žlázy (užívám Euthyrox50 1x denně). Jsem stále unavená, nesoustředěná, vyčerpaná. Na nic vážnějšího mi lékaři nepřišli, já si myslím, že vše souvisí především s mou imunitou a dočetla jsem se, že je dobré začít od detoxikace. Docházím k detoxikaci (preparáty Joalis), ale před třemi dny jsem si sama naordinovala (podle knihy Jídlo jako lék, jídlo jako jed) 12hod. půst (přes noc) a 3 lžičky čistého ricinového za studena lisovaného oleje. Zbytek dne mi bylo na zvracení, ale potom bez problémů ani popisovaný průjem nebyl. Od té doby mám ale nepravidelné cukání pod pravým podžebřím, bolest ne. Můžete mi říct, o co asi jde? Jestli došlo třeba k podráždění žlučníku? A jestli máte nějakou radu, jak zvrátit autoimunitní onemocnění nebo jak posílit imunitu, budu moc ráda. Děkuji.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:

Držte se doporučení revmatologa a neordinujte si žádné „očistné“ kúry. Jediné, co spolehlivě čistí, je vaše peněženka. Ricinový olej vám mohl podráždit střeva i žlučník a je naprostý nesmysl jej používat, natož v „prevenci“. Některé knížky je nutné brát s velkou rezervou. Vydává se spousta nesmyslů, které se dobře prodávají bez ohledu na to, co se zdravím čtenářů provedou.

Detoxikace je nesmysl! Bechtěrevova choroba je poměrné závažné onemocnění, kdy imunitní systém funguje „zcestně“, napadá buňky vlastního těla, ale žádná očistná kúra jej nenapraví. Únava je součástí choroby. Existují však velmi účinné léky (například biologická léčba, ale i další skupiny léků), které umějí postup choroby zastavit a ulevit od příznaků. Vhodnost biologické léčby však musí posoudit odborníci v některém z center pro léčbu revmatických chorob.