Podání ruky a dotyk infikovaného povrchu jsou hlavními trasami pro šíření chřipkových virů. Nicméně více než polovina Čechů si podle průzkumu jednoho z výrobců hygienických kapesníků a ručníků nemyje ruce mýdlem a vodou. Češi také mají problém s tím, aby si při kýchání a kašlání zakryli ústa – a pokud si je zakryjí, tak holou rukou, takže nákazu pak dotykem ruky šíří dál.
V době chřipkové epidemie je podle hygieniků důležité bránit šíření nákazy. Při kašli a kýchání by si lidé měli zakrýt obličej papírovým kapesníčkem, aby se kapénky nešířily vzduchem dál. Firmy mohou zaměstnancům zajistit, aby měli papírové kapesníčky v dosahu na stolech v jednacích místnostech a v jídelnách.
Virus chřipky dokáže na vzduchu přežít až 48 hodin – špinavýma rukama se snadno přenese na sliznice, kde se uchytí. Mytí rukou několikrát denně by proto mělo být samozřejmostí – a to vždy před jídlem a po návratu z toalety, po manuálním pracovním úkonu či manipulaci s penězi či po cestě městskou hromadnou dopravou. Ruce je třeba omývat pod teplou vodou a za pomoci mýdla po dobu alespoň 20 sekund.
Důležité je také dostatečné osušení umytých rukou. Lépe než horkým vzduchem z elektrických vysoušečů je osušit je papírovým ručníkem. Odstraní se tak až 70 procent infekce, zatímco při sušení vzduchem se riziko ještě zvýší, protože se nákaza dál šíří vzduchem.
Podle průzkumu westminsterské univerzity z letošního února zvyšují horkovzdušné sušáky počet bakterií na dlaních až o 254 procent. Světová zdravotnická organizace proto vydala stanovisko, že ve všech umývárnách by měly být k dispozici jednorázové papírové ručníky.
Chřipkové viry se mohou vyskytovat na pracovních stolech, židlích, dveřních klikách i strojním zařízení. Pravidelným utíráním často dotýkaných povrchů lze zasažená místa očistit a zabránit šíření nákazy.
Vložit komentář