kašel, fibróza, bronchiektiázie

O kašli s profesorem Jiřím Homolkou

Zima je stále v plném proudu a s ní i období viróz. S tou se každý z nás potýká průměrně dvakrát do roka. Kašel je jedním z mnoha nepříjemných projevů této „nemoci“. V dnešním rozhovoru se dozvíte například to, jaké jsou druhy kašle a jak nejlépe na jejich léčbu. Na otázky odpovídá prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc., přednosta Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty UK.

Proč vlastně kašleme?

Kašel je obranný reflex, který brání tomu, aby člověk vdechl tekutiny nebo potravu. Kašel doprovází jako příznak zápaly plic, záněty průdušek nebo vedlejších nosních dutin. Vzniká drážděním receptorů pro kašel zánětem a tvorbou hlenu, který se tvoří buď v nadměrném množství, nebo naopak v malém množství a je velmi vazký.

Kdy je třeba hlavně odpočívat a kdy se vydat k lékaři?

Když se kašel objeví jako příznak nemoci, je většinou suchý a může být doprovázen horečkou. U dospělého člověka je možné vyčkávat s podáním antibiotik 3 dny, po tuto dobu lze podávat antipyretika a antitusika. Pokud se kašel nezmírňuje a trvají horečky, neměl by pacient s návštěvou lékaře již otálet.

Jaká rizika v sobě skrývá neléčený kašel?

Pokud má člověk infekční příčinu kašle, šíří kašlem infekci do svého okolí.


prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc. prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc.

Co dělat, pokud se z kašle stane chronický problém?

Aby byl kašel označen za chronický, musí trvat více než tři měsíce. Jedná se buď o důsledek kouření – chronickou bronchitidu, nebo může jít o astmatika, u kterého ještě nebyla stanovena diagnóza nebo je chybně léčen. Další příčinou může být např. vdechnuté cizího tělesa nebo trvalé rozšíření a deformace průdušek. Chronický kašel může také být způsoben aspirací šťáv ze žaludku. Zjištění příčiny chronického kašle je na lékaři. V tomhle případě je nutné vyšetření u odborníka a stanovení správné diagnózy a léčby. Pokud se jedná o kuřáka, prvním krokem je samozřejmě přestat kouřit.

Jaké jsou nejnovější „trendy” v léčbě kašle co se týče léčivých látek?

Pokud se jedná o kašel suchý, je principem léčby tlumení dráždění ke kašli. Pokud je to kašel produktivní a pacient obtížně vykašlává pro vyšší viskozitu sekretu, snažíme se o ředění hlenu tak, aby vykašlávání bylo snazší. U suchého kašle máme k dispozici dva druhy léčivých přípravků. Jednak jsou to kodeinová antitusika, a dále antitusika nekodeinová. V obecných doporučeních je uváděno, že by se kodeinová antitusika neměla často podávat, protože na ně může vzniknout závislost, netlumí dráždění ke kašli v oblasti horních a dolních dýchacích cest, ale ovlivňují centrum pro kašel v prodloužené míše. Měli bychom preferovat antitusika nekodeinová, třeba levodropropizin v preparátu Levopront, nebo jiný preparát, který působí na kašel účinkem na periferní receptory. Pokud se jedná o kašel produktivní, je třeba užívat preparáty, které ředí sekret, například Mucosolvan, Fluimucil nebo Erdostein.

Jak pomůže úprava prostředí?

Určitě pomůže zvlhčování prostředí nebo inhalace. Pacient by se měl také vyhnout velkým změnám teplot. Pacientům se suchým kašlem při přesunu do chladnějšího prostředí kašel krátkodobě ustává, ale po návratu do teplejšího prostředí kašlou o to více. Proto by prostředí mělo být stabilní a vzduch čistý a zvlhčený.

Co patří ke vhodné prevenci kašle a nachlazení?

Rada se stoprocentním účinkem žádná neexistuje. Virózy, které vedou k zánětům horních a dolních dýchacích cest, nedostane jenom otužilec. Člověk, který žije ve městě, cestuje veřejnou dopravou a pracuje v kanceláři, se s virózou setkává v průměru dvakrát do roka. V případě, že se jedná o chřipku, může pomoci vakcína proti chřipce. Prevencí je samozřejmě zdravá výživa, vitamíny a přiměřené otužování, to snižuje počet potíží, ale úplně se jim vyvarovat nelze.

Co říkáte na pořekadlo, že „neléčená rýma trvá sedm dní a léčená týden”? Jakým podílem můžeme přispět k rychlejšímu zotavení?

S rýmou si lehnout nemusíte, léky vám zmírní potíže, ale samozřejmě doba léčení je zhruba stejná. Ale míň se trápíte, než když se neléčíte.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.