Jak se ubránit chřipce

Žádný univerzálně a stoprocentně platný návod neexistuje. Očkování však poskytuje největší jistotu zůstat i v chřipkové epidemii zdráv. Podpora imunity a zdravý životní styl pomohou i v prevenci chorob z nachlazení, proti nimž očkování nefunguje.

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které postihuje všechny věkové skupiny od kojenců po nejstarší seniory. Šíří se velmi rychle a může vyvolat epidemie až světové pandemie. Lidské onemocnění chřipkou nejčastěji způsobují chřipkové viry typu A a B a jen okrajově i typ C. Chřipkové viry typu A mohou infikovat nejen člověka, ale i zvířata, zatímco viry typu B upřednostňují výhradně lidského hostitele.

Chřipka je sezónní onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje od konce listopadu do března až dubna. Zdrojem infekce bývá nakažený člověk, u některých typů také zvíře. Přenáší se především kapénkovým způsobem, tj. mluvením, kašláním, kýcháním apod.

Chřipku nelze na rozdíl od většiny tzv. chorob z nachlazení považovat za banální onemocnění. Každým rokem zemře na následek tzv. sezónní chřipky v ČR asi dva až tři tisíce lidí, roční celosvětová úmrtnost na „obyčejnou“ chřipku se pohybuje kolem 500 000 – 700 000 lidí, a to v letech bez tzv. pandemického výskytu.

Kdy dochází k pandemii

Každým rokem se geny chřipkových virů, které napadají lidskou populaci, trošku pozmění. Proto je nutné opakovat očkování proti chřipce každým rokem jiným typem vakcíny. Jednou za čas dojde však k velké genetické změně, viry zásadním způsobem změní své vlastnosti a „útočnost“. Navíc imunitní systém současné populace není připraven odrazit infekci novými typy virů. Proto se tak rychle šíří a postihují prakticky celou světovou populaci. V takových případech se hovoří o pandemii. Lékaři se obávali, že by mohla lidstvo ohrozit pandemie tzv. ptačí a později tzv. prasečí chřipky, k čemuž však doposud nedošlo. Od poslední pandemie uplynulo více než 44 let a proto se výskyt nového typu pandemického viru očekává každým rokem. V minulosti byl pozorován nejdelší interval mezi pandemiemi právě čtyři desítky let.

Přehled posledních pandemií

 • Na přelomu let 1918 a 1919 pandemie Španělské chřipky zahubila kolem 50 miliónu lidí na celém světě.
 • Asijská chřipka v letech 1957 – 58 (1,5 milionů úmrtí)
 • Hongkongská chřipka v roce 1969 (kolem milionu úmrtí).

Příznaky chřipky vs. nachlazení

Zcela správně se říká, že ten, kde prodělal skutečnou, pravou chřipku, ten si ji už s chorobou z nachlazení nikdy nesplete. Chřipka začíná za 12 – 48 hodin (maximálně 7 dní) od nákazy (kontaktu s nemocným) náhlým nástupem vysoké horečky se zimnicí a třesavkou, bolestmi hlavy, svalů a kloubů, schváceností a suchým dráždivým kašlem. Někdy (zejména u dětí) dochází ke zvracení. U malých dětí do tří let může dojít na vzestupu teplot k tzv. febrilním křečím.

Šimrání v nose, kýchání, rýma, pobolívání v krku k obrazu typické chřipky nepatří. Pokud se rýma u chřipky objeví, pak až později spíše jako známka tzv. superinfekce jiným virovým či bakteriálním kmenem. Tyto příznaky spolu s mírně zvýšenou teplotou jsou obvyklé u banálních chorob z nachlazení.

Chřipka trvá zhruba zpravidla týden až 10 dní, rekonvalescence však přesáhne dva až tři týdny. Po tuto dobu může přetrvávat zvýšená únava a snížená výkonnost.

Léčba

U jinak zdravých lidí se nepodává antivirová léčba, jen v případě (hrozících) komplikací. Skutečnou léčbou je klid na lůžku (ostatně – chřipku přechodit nelze), dostatek tekutin, mírnění horečky vhodnými léky: paracetamolem, ibuprofenem. Kyselina acetylsalicylová se v současnosti pro riziko vážného krvácení do zažívacího traktu již nedoporučuje ani u dospělých, u dětí je její podávání zakázáno pro možný výskyt smrtelného Reyova syndromu (vážné poškození jater a mozku). Vhodné je dodávat vitaminy v přirozené formě (ovoce, ovocné šťávy, lehká strava).

Komplikace

Zápal plic, zánět dutin, zánět středního ucha patří k těm nejčastějším. Vzácněji se může objevit zánět srdečního svalu nebo zánět centrálního nervového systému.

Zdraví dospělí lidé chřipku zpravidla zvládnou. Ohroženou skupinou jsou malé děti, chronicky nemocní a senioři. U nich mohou být komplikace smrtelné.

Prevence

Pro období 2012/2013 obsahuje vakcína následující typy a subtypy kmenů:

 • A/California/7/2009 (H1N1)pdm09 – odvozený kmen NYMC X-179A,
 • A/Victoria/361/2011 (H3N2) – odvozený kmen IVR-165,
 • B/Wisconsin/1/2010 – varianta kmene NYMC BX-39 odvozená z B/Hubei – Wujiagang/158/2009.

Indikace k očkování

Očkování = prevence chřipky u dospělých, dětí ve věku od 6 měsíců a mladistvých.

Očkování je určeno pro osoby, u kterých je žádoucí snížit pravděpodobnost chřipkové infekces možnými přidruženými komplikacemi.

Očkování se zvláště doporučuje osobám s chronickým onemocněním, u nichž onemocnění chřipkou obvykle vede ke zhoršení jejich základního onemocnění, a osobám, u nichž existuje vysoké riziko výskytu komplikací po onemocnění chřipkou. Na základě odborných analýz je v Evropě rutinní každoroční očkování proti chřipce opodstatněné u těchto dvou skupin populace:

 1. u starších osob – obvykle je do této skupiny řazena věková skupina osob ve věku 65 let a více,
 2. u osob s chronickým farmakologicky řešeným onemocněním:
  • chronická onemocnění srdce a cév
  • chronická onemocnění dýchacích cest
  • chronická onemocnění ledvin
  • osobám s diabetes mellitus

V těchto případech je samotné očkování včetně očkovací látky hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění na základě znění zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů.

(Doslovné informace Státního zdravotního ústavu pro sezónu 2012/2013)

Můžu se chřipce ubránit?

Jediná specifická a vysoce účinná prevence chřipky je každoroční očkování. Zda se viry chřipky v neočkovaném organizmu uchytí a pomnoží, to záleží i na fyzické a psychické kondici a na virulenci (síle) virového kmene i množství virových částic, které se dostanou do těla. Kromě posilování imunitního systému zdravým životním stylem (racionální stravou a pohybem, otužováním) je dobré dbát i o psychickou vyrovnanost. V poslední době se množí důkazy, že probiotika spolu s prebiotiky mohou snížit výskyt infekčních chorob dýchacích cest, k nimž chřipka patří. (viz TIP)

Funguje i zcela prosté opatření: vyhýbáme se místům, kde se shromažďuje hodně lidí (večírky, kulturní akce, ale i prostředky hromadné dopravy). Do čekárny lékaře se v chřipkové epidemii vydáme jen, když to je opravdu nutné.

Varovné příznaky

Chřipku si zdraví lidé vyléčí sami, ale ne vždy. Jsou stavy, kdy je nutné vyhledat lékařskou radu a pomoc:

 • horečka stoupá přes 40 stupňů,
 • ke zvýšené teplotě se přidává neztišitelné zvracení,
 • stupňují se bolesti hlavy a přidává se světloplachost,
 • přidávají se bolesti břicha,
 • kašel přetrvává déle než 7 – 10 dní, objeví se potíže s dýcháním
 • objeví se potíže s polykáním.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.