Máme tu chřipku – myslete na svou obranyschopnost!

Doposud byly na území ČR většinou pouze virové choroby „z nachlazení“ – tedy common cold diseases. V tomto týdnu však už byl motolskou laboratoří potvrzen (zatím ojedinělý) výskyt chřipky A. Právě v tomto období na tom je náš imunitní systém z celého roku nejhůře. Málo slunečního svitu, smog, únava, stres. Co můžeme udělat proto, abychom náš imunitní systém podpořili?

Co je imunitní systém?

Imunitní systém musíme chápat jako velmi hustou síť spolupracujících orgánů, buněk, protilátek, která je velmi úzce spjata i s tzv. neurotransmitery, tedy látkami ovlivňující činnost mozku, a na druhé straně i s našimi spřízněnými bakteriemi, které žijí v zažívacím traktu. Imunitní systém je přítomen ve všech orgánech a jeho souhra je velmi důmyslně řízena na mnoha úrovních.

Vitamin D – zázrak z rybího tuku

Základními principy podpory zdravého imunitního systému je dostatek vitaminu D, který nepodporuje jen kostní zdraví, ale především vyzrávání imunitního systému. Zejména nyní v předjaří je nutné doplnění, protože to je období, kdy je málo slunečního svitu a v kůži se D vitamin i kvůli oblečení netvoří. Senioři nad 60 let by měli užívat D vitamin trvale, protože u nich není tvorba tohoto vitaminu v kůži dostatečná a s věkem ještě klesá. Nedostatek D vitaminu je spojen i s takovými nemocemi, jako je roztroušená skleróza.

Pohyb je lék

Pohyb je všelék na všechny civilizační choroby, včetně druhotných poruch imunity. Navozuje tvorbu enkefalinů, „vnitřních opiátů“, které navozují pocit pohody a štěstí a podporují produkci serotoninu, dopaminu a noradrenalinu, což jsou již výše zmíněné neurotrasmitery.

S živinami, ale bez zbytečných kalorií

Strava bez zbytečných kalorií a plná živin – esenciálních bílkovin, nenasycených mastných kyselin, lykopenu (působí proti rakovině) a mikronutrientů (vitaminů minerálních látek a stopových prvků). Při podvýživě nefunguje imunitní systém (i obézní mohou být podvyživení, když jim ve strav ě chybějí důležité složky).

Střevní imunita

Probiotika a prebiotika, tedy užitečné bakterie, které žijí ve střevě a substráty, které podporují jejich růst a množení. Ty fungují jako trenéři imunitního systému tak, aby fungoval tak, jak má. Pozor, v jaké podobě je konzumujeme. V trvanlivém jogurtu jich mnoho nebude, byť to výrobce tvrdí. Po chorobě s antibiotiky raději investujme do kapslí, které mají statut léku se zaručenou účinností.

Vzácné, ale o to nebezpečnější

Při opakovaných těžkých infekcích je nutné myslet na to, že se může jednat o vrozené poruchy imunity, které jsou však relativně vzácné. Ty je nutné diagnostikovat a pak řešit ve specializovaných centrech pro jejich diagnostiku a léčbu. V současnosti jsou dostupné léčivé přípravky i pro onemocnění, pro něž ještě před několika lety nebyla léčba žádná.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.