Jak poznat chřipku a jak proti ní bojovat?

Pro mnoho lidí je chřipka totéž, co nachlazení. Na rozdíl od nachlazení je však chřipka virové onemocnění, které postihuje nejen dýchací cesty, ale také celkově oslabí tělo a může mít velmi závažný průběh. Jak chřipce předejít a jak proti ní bojovat radí PharmDr. Ivana Lánová z lékáren BENU.

Jak předcházet chřipce?

Nejlepší obranou před chřipkou je především posílení imunity. V tomto ohledu je důležité zvýšit přísun vitaminu C, zaměřit se na vyváženou stravu, dostatek spánku a také pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu. Pokud je to možné, doporučuji vyvarovat se přímému styku s nemocnými lidmi a za samozřejmost pak považuji zvýšenou osobní hygienu a oblečení přiměřené venkovním teplotám. Imunitu můžete také posílit bylinkami nebo homeopatiky, které vám doporučí odborní konzultanti v BENU lékárnách.

Jak chřipku správně léčit?

Většina lidí neběží hned k lékaři, ale spoléhá se na samoléčbu a zajde do lékárny. Role lékárníka při výběru léčiv je stěžejní a zohledňuje veškeré aspekty stavu pacienta. Pacient by měl vždy lékárníkovi říci o všech lécích, které pravidelně užívá, aby mu mohl být doporučen nejvhodnější lék a správné dávkování.

Na co si dát pozor?

Průběh nemoci je třeba sledovat. Pokud se stav během tří dnů nezlepší, doporučuji vyhledat lékaře. Léky, které se používají na léčbu symptomů chřipky, obsahují paracetamol, tedy látku snižující teplotu a tlumící bolest. Ta není nebezpečná, pokud se podává v doporučených dávkách. Je však třeba dát si pozor na kombinaci s jinými léky, které také obsahují paracetamol, aby nedošlo k jeho předávkování, což může vést k poškození jater. S výběrem bezpečně poradí lékárník.

Čím můžeme léčbu podpořit?

Mnoho léků má svůj původ v bylinkách. Léčbu tak mohou doplnit účinné extrakty a sirupy z bylin a bylinné čaje, z nichž některé jsou registrovány jako léky. Veřejností oblíbená homeopatika pak mají zase tu výhodu, že je mohou užívat všichni bez omezení věku, včetně těhotných a kojících žen. Nemají žádné nežádoucí účinky a nevykazují žádné interakce s jinými léky, takže se dají podávat i jako doplněk ke klasické léčbě. Co se týká prevence chřipky a nachlazení, existuje homeopatický lék, který lze podávat dlouhodobě bez omezení. Na lékárenském trhu je i homeopatikum, které se podává v případě vypuknutí prvních příznaků.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.