Ve velkých městech už chřipka přesáhla hranici epidemie

Epidemiologický práh překročily okresy Praha-východ, Brno-město, Český Krumlov, Hodonín, Uherské Hradiště, Ostrava a další, řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít, podle něhož se nechalo naočkovat asi 700.000 lidí, tedy přibližně sedm procent populace.

Ještě tento týden očekávají hygienici vyhlášení epidemie v řadě dalších měst. Za překročení hranice epidemie považují, pokud onemocní více než 2000 lidí na 100.000 obyvatel.
Ve městech, kde je epidemie, by lidé měli podle Víta zvažovat návštěvy kolektivních akcí. Měli by být vzájemně ohleduplní, a pokud už mají příznaky nemoci, zůstat doma a léčit se. V případě, že se stav nezlepší během dvou tří dnů, navštívit lékaře. „Ale rozhodně nechodit s těmito příznaky do kolektivu,“ zdůraznil Vít.
Při chřipce z relativně zdravého stavu rychle nastoupí horečky, bolesti svalů a kloubů, člověk je celkově schvácený. Plošné očkování už podle Víta smysl nemá, protože imunita se získává během dvou týdnů a do té doby je očkování neúčinné. „Důležité by ještě mohlo být očkování u starších pacientů s chronickými nemocemi srdce, cév, vylučovacího systému, dýchacího systému, ale to musí posoudit místně jeho příslušný ošetřující lékař,“ řekl Vít.
Léků v lékárnách je určitě dostatek, nejen na chřipku, ale i na jiné virózy a bakteriální infekce, řekl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. Léky na samoléčbu chřipky jsou podle něj velmi individuální, záleží, jaké má nemocný příznaky a podle nich by se měl poradit s lékárníkem. Antibiotika chřipku neléčí, používají se v případě dalších bakteriálních komplikací, vysvětlil Vít.
Prevencí chřipky je pestrá strava, dostatečný pohyb i odpočinek, po vitamínech v tabletkách by měl člověk sahat až poté, co onemocní i přes správnou životosprávu, míní Krebs.
Epidemie už zaniká ve Španělsku, Portugalsku a Anglii, ale vrcholí v Holandsku, Francii, severských zemích, Německu a Švýcarsku. Zatím relativní klid je v Polsku, Maďarsku a na Slovensku.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.