Lidé se brání chřipce, prodeje vitaminů stouply na čtyřnásobek

Obavy z nákazy chřipkou přispěly k tomu, že Češi začali více kupovat vitaminy a přípravky na posílení imunity. Zatímco očkování proti chřipce se rozbíhá jen pomalu a účinnost vakcíny zpochybňuje i řada lékařů, těmto přípravkům lidé věří – prodeje vitaminů a prostředků na posílení imunity stouply největšímu českému výrobci více než čtyřnásobně. Ještě větší růst zaznamenaly vitaminy pro děti, uvedl výrobce v tiskové zprávě.

Podle lékařů pomáhají vitaminy posílit organismus, lidé by si ale měli hlídat jejich složení a původ. Lékaři doporučují vitaminové přípravky právě v době chřipek, varují však před jejich celoročním užíváním. Zejména u multivitaminů hrozí podle nich, že se člověk předávkuje některým z vitaminů. Doporučují spíše stravu bohatou na vitaminy s dostatkem ovoce a zeleniny. Jen na posílení obranyschopnosti v epidemii a při rekonvalescenci po prodělané nemoci radí přidat také vitaminy v pilulkách. Pokud někomu chybí konkrétní vitamin, měl by užívat cíleně právě ten.
„Vitaminy jsou látky pro život absolutně nezbytné. I když jich potřebujeme jen velmi malé množství – necelé gramy, jejich nedostatek může být příčinou závažných zdravotních problémů,“ potvrdila nutriční terapeutka Lenka Mičová. Pravidelný příjem vitaminů je podle ní vhodným doplňkem k celkovému posílení organismu.
„Zvlášť lidé, kteří mají oslabenou imunitu, trpí chronickým onemocněním nebo mají vysoké pracovní nasazení, stres a nedbají příliš o svou výživu, tudíž nedostanou dost vitaminů ve stravě, by se měli zamyslet, zda by neměli doplnit stravu o některý z vitaminových doplňků,“ řekla.
Na českém trhu je řada vitaminových přípravků, lidé by měli být podle Mičové při jejich nákupech obezřetní. Ideální podle ní je kupovat tyto výrobky v lékárně, kde mají zaručenu kvalitu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.