Jedí-li starší lidé méně, zlepšuje se jim podle vědců paměť

Omezení příjmu potravy může také zabránit nebo oddálit onemocnění Alzheimerovou chorobou či jinými formami demence. K takovému závěru dospěli podle agentury Reuters ve své studii němečtí vědci.

Podle vědeckých závěrů, které potvrzují výsledky předchozích pokusů na zvířatech, může prostý životní styl pomoci při léčbě demence, uvedla neuroložka z univerzity v severoněmeckém Münsteru a šéfka vědeckého týmu Agnes Flölová. „Je to první studie, která ukázala, že omezení příjmu kalorií může být prospěšné pro fungování paměti u starších lidí,“ sdělila badatelka.
Odhadem 24 milionů lidí po celém světě trpí ztrátou paměti, problémy s orientací a dalšími symptomy signalizujícími Alzheimerovu chorobu a další formy demence. Vědci jsou přesvědčeni, že počet lidí trpících demencí může do roku 2040 vzrůst na čtyřnásobek. To by značně zatížilo systém lékařské péče a zvýšilo potřebu nových léčebných postupů.
Flölová a její tým rozdělili 50 lidí o průměrném věku 60 let do tří skupin. Jedna skupina ve spolupráci s dietetikem snížila denní příjem kalorií asi o 30 procent, zatímco druhá neměla, pokud jde o jídlo, žádné omezení. Třetí skupina jedla více stravy obsahující nenasycené mastné kyseliny obsažené v olivovém oleji a rybách. Podle Flölové se ale neprokázalo, že by to mělo na zlepšení paměti nějaký vliv.
Ale muži a ženy ve skupině, která dostala pokyn jíst méně, vykázali při paměťovém testu, který absolvovali tři měsíce poté, co omezili svůj jídelníček, deseti až třicetiprocentní zlepšení paměti.
„Naše studie může napomoci při vytváření nových strategií prevence, potřebných k zachování poznávacích funkcí ve vyšším věku,“ napsali vědci v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Podle Flölové je jednou z možností, že snížení hladiny inzulínu posiluje mozkové buňky a zlepšuje paměť. „Myslíme si, že obdobně, jako bylo zjištěno při výzkumech prováděných na zvířatech, je změna hladiny inzulínu prospěšná pro neurony a nese s sebou zlepšení,“ řekla Flölová.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.