Užívání jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba) nepomáhá zabránit vzniku Alzheimerovy choroby. Uvádí to závěry rozsáhlé studie mezinárodního týmu vědců, která vychází v odborném časopisu The Lancet Neurology.
„Po nějaký čas jsme doufali, že by jinan dvoulaločný mohl být zázračným lékem,“ řekla agentuře Reuters k výsledkům studie Jess Smithová, mluvčí organizace Alzheimer’s Society. „Důkazy z posledních let ale opakovaně ukázaly, že (jinan) nemá žádný přínos pro prevenci nemoci ani pro zpomalení rozvoje jejích symptomů,“ dodala.
Vědci pro potřeby studie sledovali po pět přes 2800 lidí starších 70 let, kteří žili ve Francii. Polovině z nich podávali dvakrát denně výtažek z jinanu dvoulaločného, druhé polovině placebo. Ukázalo se však, že u obou skupin byla pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby stejná.
Alzheimerova choroba, která ovlivňuje paměť, chování i schopnost provádět běžné úkony, je nejčastější formou demence. Odhaduje se, že jí v současnosti ve světě trpí asi 18 milionů lidí. Odborníci varují, že jak světová populace stárne, bude nemocných přibývat.
„Předpokládáme, že rozšíření této formy demence se do roku 2050 zčtyřnásobí. Vzhledem k tomu je nutně potřeba věnovat pozornost výzkumu preventivních terapií pro toto onemocnění,“ řekl Bruno Vellas, který se podílel na nyní zveřejněné studii.
Vložit komentář