zdravé jídlo - ryba

Stárnutí mozku lze zpomalit

Zdravá výživa středomořského typu, přispívá k ochraně před přirozeným úbytkem šedé hmoty mozkové. Tak se dá zpomalit stárnutí mozku.  Skutečnost potvrdili vědci z výzkumného centra při Kolumbijské univerzitě.

Ryby,  mořské plody, olivový olej, ovoce a zelenina… lehká strava středomořského typu působí kladně nejen na zažívání a trávicí trakt, ale i na mozek.  Nedávno publikovaná studie na stránkách časopisu Neurology uvádí, že chrání i mozkové buňkám člověka, zpomaluje se atrofie mozku, která je typickým projevem procesu stárnutí a ubývá degenerace mozkových buněk, vedoucí ke stařecké demenci a celkovému stárnutí mozku.

Tuna salad

Studii vedla lékařka Yian Gu z Institutu pro výzkum Alzheimerovy choroby a stárnutí mozku při americké Kolumbijské univerzitě a společně se svým výzkumným týmem oslovili  674 osmdesátníků, kteří nevykazovali známky demence.

 

Všichni účastníci studie vyplnili dotazník o svých stravovacích návycích. Následné vyšetření magnetickou rezonancí sledující objem mozku potvrdilo, že  u osob, které se stravovaly podle zásad středomořské kuchyně, byl celkový objem mozku o 13,11 mililitru větší, objem šedé hmoty mozkové byl o pět mililitrů větší a objem bílé hmoty mozkové byl větší o 6,41 mililitru. Vědci na základě této studie dospěli k závěru, že čím více se stravujeme dle středomořské stravy, tím méně se projevuje stárnutí mozku.

 

Celkovým zhodnocením výsledků bylo spočítáno, že takto stravovaní lidé měli mozek mladší o více jak 5 let. Vědecký tým studie sice připustil,  že jen středomořská strava, nezabrání celkovému stárnutí člověka,  avšak nepochybně vliv středomořské stravy působí blahodárně na mozek. Své výsledky srovnali se skupinou stejně starých lidí, kteří tuto stravu nepreferovali a ačkoli byl rozdíl prokázán v objemu mozku, cítila se první skupina lépe a bystřeji mysleli.

 

 

To, že jídelníček s vyšším podílem ryb je všeobecně prospěšný, je známo. Nyní se k této kladné hodnotě přidává i možnost předejít případným stařeckým demencím.

 

Po této studii vědecký tým obrací svou pozornost na prozkoumání vlivu středomořské diety pro vnik a rozvoj Alzheimerovy choroby.

 

 

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.