Jak se zjišťuje alergie na mléko

Otázka

Dobrý den, je mi 45 let a můj dotaz se týká alergie. Po vypití koktejlu u MacDonald’s mě začaly pálit tváře, po několika hodinách jsem začala rudnout. Do rána jsem měla na tvářích drobnou červenou vyrážku, která pálila. Pomohly až kortikoidy v masti. Může se jednat o alergii? Může alergická vyrážka pálit? Vždy jsem myslela, že svědí. Dá se nějak zjistit alergie na mléko? Podobný pokus už nechci opakovat, tento byl druhý a reakce byla silnější než poprvé. Dále bych chtěla vědět, zda by případná alergie znamenala také, že nemohu jíst ani jogurt a jestli ano, zda by se případný deficit dal nahradit nějakým potravinovým doplňkem. Děkuji.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Může se jednat o alergii, ale původcem nemusí být mléko, ale jakákoli jiná příměs v koktejlu (to je pravděpodobnější). Alergická vyrážka může pálit (svědí chronický atopický ekzém). Látku, která u vás vyvolala reakci, může testy odhalit alergolog.

V případě, že by šlo o alergii na mléko, můžete vápník doplnit tabletami a probiotické kultury v potravních doplňcích. Domnívám se, že jde spíše o alergii na barvivo, příchuť – nebo jinou příměs v mléce, ale pro jistotu nejdříve vyhledejte alergologa.