Léto – nejen koupání a prázdniny, ale i spousta alergenů

Druhá půlka léta a začátek podzimu je velmi příjemným obdobím, Nehrozí už tropická vedra a podzimní plískanice jsou ještě daleko. Úplně ale nepotěší alergiky na různé typy trav, plevele, obilovin, neboť koncentrace těchto alergenů na konci léta stoupá.

První záznamy o alergiích pocházejí již z období 3000 let před naším letopočtem ze starého Egypta i Řecka, kde již bylo popsáno například astma i jeho souvislost s kontaktem se zvířaty a jinými alergeny. Alergické potíže však byly až do 20. století celkem vzácné. Až v dnešní době se s různými typy alergií, setkáváme stále častěji. Podle statistik trpí nějakým typem alergie téměř čtvrtina populace. Jedním z projevů alergie je i tzv. “senná rýma”, přestože mezi její původce nepatří pouze seno a pyly travin, ale i jiné alergeny. Lékaři jí označují jako sezónní rýma, polinóza.

Nešťastná ambrózie

Pylová alergie dokáže alergikům znepříjemnit život prakticky od jara až do podzimu v závislosti na tom, jak rozsáhlou alergií trpí. V létě patří mezi nejčastější pylové alergeny například srha, řepka, hořčice, ale i pampeliška, kopřiva nebo vojtěška. A který pyl je obzvlášť agresivní? Nenápadná rostlinka jménem ambrózie dokáže alergiky pěkně potrápit. Jedná se o silně agresivní plevel, který kvete od poloviny srpna až do října a může měřit až metr a půl. Přestože ambrózie nikde ve vašem okolí neroste, můžete být nepříjemně zaskočeni alergickou reakcí. Její pylová zrna totiž dokáží vzduchem putovat třeba i stovky kilometrů.

Co je důležité vědět, pokud jste alergik:

●imunita organismu sehrává v alergických potížích hlavní roli, snažte se proto svou imunitu posílit, dopřejte tělu dostatek pohybu a správnou stravu

●nevystavujte se zbytečně dráždivým látkám a vyhýbejte se zejména cigaretovému kouři, který průběh alergie zhoršuje

●nejméně pylu se v ovzduší vyskytuje přes poledne mezi 10. a 15. hodinou, což je ideální doba pro vycházky a větrání bytu

Když není sezónní rýna správně léčena, může poračovat i jako astma. V posledním desetiletí se hovoří o tom, že jde o dva projevy jedné choroby, tzv. hyperreaktivity dýchacích cest, které po kontakt s alergenem reagují rychle otokem, zánětem a stažením – což vše vede k zúžení dýchacích cest a problémům s dýcháním.

Naprosto nevhodné je neuvážené „léčení“ alergické rýmy „obyčejnými“ nosními kapkami. Ty nos uvolní zmírněním otoku sliznice a potlačí produkci hlenu za pomocí speciálních látek (tzv. dekongestantů), které způsobují stažení drobných cév v nosní sliznici. Účinná látka nosních kapek je však současně látkou způsobující závislost na nosních kapkách.

Nadměrné používání nosních kapek sliznici vysušuje a snižuje tak její obranyschopnost. Suchá sliznice bolí, štípe a pálí. Může docházet i ke krvácení z nosu. Pro její regeneraci je doporučeno používat prostředky pro zhojení a zvlhčení nosní sliznice, jako je nosní sprej či gel Tantum Protect[1]. Výhodou přípravků Tantum Protect je, že obsahují účinnou látku tělu vlastní – kyselinu hyaluronovou, která vytváří na nosní sliznici souvislý ochranný film. Zhojí a zvlhčí poškozenou nosní sliznici. Nosní přípravky Tantum Protect nejsou návykové. Lze je bez obav používat i dlouhodobě.

Pokud tedy trpíte často rýmou a máte dojem, že by se mohlo jednat o alergii, je nejvhodnějším řešením navštívit alergologa, který stanoví diagnózu a navrhne odpovídající léčbu.

[1] Tantum Protect nosní sprej, gel je zdravotnický prostředek.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.