Druhá půlka léta a začátek podzimu je velmi příjemným obdobím, Nehrozí už tropická vedra a podzimní plískanice jsou ještě daleko. Úplně ale nepotěší alergiky na různé typy trav, plevele, obilovin, neboť koncentrace těchto alergenů na konci léta stoupá.
První záznamy o alergiích pocházejí již z období 3000 let před naším letopočtem ze starého Egypta i Řecka, kde již bylo popsáno například astma i jeho souvislost s kontaktem se zvířaty a jinými alergeny. Alergické potíže však byly až do 20. století celkem vzácné. Až v dnešní době se s různými typy alergií, setkáváme stále častěji. Podle statistik trpí nějakým typem alergie téměř čtvrtina populace. Jedním z projevů alergie je i tzv. “senná rýma”, přestože mezi její původce nepatří pouze seno a pyly travin, ale i jiné alergeny. Lékaři jí označují jako sezónní rýma, polinóza.
Nešťastná ambrózie
Pylová alergie dokáže alergikům znepříjemnit život prakticky od jara až do podzimu v závislosti na tom, jak rozsáhlou alergií trpí. V létě patří mezi nejčastější pylové alergeny například srha, řepka, hořčice, ale i pampeliška, kopřiva nebo vojtěška. A který pyl je obzvlášť agresivní? Nenápadná rostlinka jménem ambrózie dokáže alergiky pěkně potrápit. Jedná se o silně agresivní plevel, který kvete od poloviny srpna až do října a může měřit až metr a půl. Přestože ambrózie nikde ve vašem okolí neroste, můžete být nepříjemně zaskočeni alergickou reakcí. Její pylová zrna totiž dokáží vzduchem putovat třeba i stovky kilometrů.
Co je důležité vědět, pokud jste alergik:
●imunita organismu sehrává v alergických potížích hlavní roli, snažte se proto svou imunitu posílit, dopřejte tělu dostatek pohybu a správnou stravu
●nevystavujte se zbytečně dráždivým látkám a vyhýbejte se zejména cigaretovému kouři, který průběh alergie zhoršuje
●nejméně pylu se v ovzduší vyskytuje přes poledne mezi 10. a 15. hodinou, což je ideální doba pro vycházky a větrání bytu
Když není sezónní rýna správně léčena, může poračovat i jako astma. V posledním desetiletí se hovoří o tom, že jde o dva projevy jedné choroby, tzv. hyperreaktivity dýchacích cest, které po kontakt s alergenem reagují rychle otokem, zánětem a stažením – což vše vede k zúžení dýchacích cest a problémům s dýcháním.
Naprosto nevhodné je neuvážené „léčení“ alergické rýmy „obyčejnými“ nosními kapkami. Ty nos uvolní zmírněním otoku sliznice a potlačí produkci hlenu za pomocí speciálních látek (tzv. dekongestantů), které způsobují stažení drobných cév v nosní sliznici. Účinná látka nosních kapek je však současně látkou způsobující závislost na nosních kapkách.
Nadměrné používání nosních kapek sliznici vysušuje a snižuje tak její obranyschopnost. Suchá sliznice bolí, štípe a pálí. Může docházet i ke krvácení z nosu. Pro její regeneraci je doporučeno používat prostředky pro zhojení a zvlhčení nosní sliznice, jako je nosní sprej či gel Tantum Protect[1]. Výhodou přípravků Tantum Protect je, že obsahují účinnou látku tělu vlastní – kyselinu hyaluronovou, která vytváří na nosní sliznici souvislý ochranný film. Zhojí a zvlhčí poškozenou nosní sliznici. Nosní přípravky Tantum Protect nejsou návykové. Lze je bez obav používat i dlouhodobě.
Pokud tedy trpíte často rýmou a máte dojem, že by se mohlo jednat o alergii, je nejvhodnějším řešením navštívit alergologa, který stanoví diagnózu a navrhne odpovídající léčbu.
[1] Tantum Protect nosní sprej, gel je zdravotnický prostředek.
Vložit komentář