Počet alergiků v populaci se stále zvyšuje. Současné statistiky hovoří již o bezmála dvaceti procentech.
Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému na látky, se kterými se většina z nás setkává ve svém prostředí. Předpokladem pro vznik alergie je senzibilizace, což znamená, že imunitní systém vytvořil protilátky proti běžné součásti životního prostředí, potravy. Těmto látkám, na něž organizmus reaguje alergickou reakcí, říkáme alergeny. Tím se může stát jakákoli součást vnějšího prostředí, snad jen s výjimkou destilované vody. Alergie je od svého vzniku, či lépe prvního projevu doživotním onemocněním, které může být v klidovém stavu, bez příznaků. Vyléčit alergii neumíme, ale můžeme dosáhnout právě tohoto klidového stadia.
Atopie je dědičně založený sklon k alergii, to znamená, že ji nalezneme u více pokrevních příbuzných v jedné rodině. Typickými projevy atopie jsou atopický ekzém (atopická dermatitida), sezonní rýma a astma. Atopici mají vrozenou schopnost tvořit ve zvýšeném množství protilátky ve třídě IgE (= imunoglobulin E). Tyto IgE protilátky reagují na alergeny zevního prostředí (pyly, plísně, roztoče atd.). U dítěte, jehož jeden rodič trpí alergií, je riziko vzniku alergického onemocnění 30%. Jsou-li alergiky oba rodiče, zvyšuje se riziko na 60 %. Může se ale stát, že dědičný základ „přeskočí“ jednu generaci. Ne každá rýma, kašel a zhoršené dýchání jsou nevyhnutelně alergického původu.
Alergie může mít různé projevy – od několika pupínků, přes těžké kožní puchýřnaté změny, dechové potíže, otoky, bolesti břicha, průjem až po vážnou celkovou reakci anafylaktický šok.
Optimální, ale často neuskutečnitelnou léčbou je zabránění kontaktu s alergenem. Někdy je zcela jasný, jindy je zapotřebí po něm pátrat. K jeho zjištění se provádějí různé druhy kožních testů (náplasťové, vpichy). Stav někdy komplikuje tzv. zkřížená alergie, to znamená, že organismus po vzniku přecitlivělosti na jeden alergen reaguje alergicky i na zcela jiný. Například alergici na pyly břízy častěji reagují na požití jablka, hrušky, třešní, broskve, nektarinky, meruňky, švestky a kiwi. Podobných zkřížených reakcí je však mnoho a stále jich přibývá.
V současnosti existuje mnoho léků, jimiž lze alergii udržet pod kontrolou. Některé z nich jsou i volně prodejné. Nicméně, alergik by měl být vždy vyšetřen v alergologické poradně.
Vložit komentář